لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

دیدگاه: استراتژی جدید پرزیدنت ترامپ شکست های قبلی در افغانستان را جبران می‌کند


آقای ترامپ سه شنبه شب راهبرد جدید آمریکا در افغانستان را تشریح کرد.
آقای ترامپ سه شنبه شب راهبرد جدید آمریکا در افغانستان را تشریح کرد.

یادداشتی از مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، در «یو اس ای تودی»

دولت قبلی آمریکا با تعیین آشکار تاریخ پایان عملیات نظامی در افغانستان به طالبان این امکان را داد که مدتی در انتظار بماند و سپس کارزار فتح دوباره مناطق از دست داده را از سر بگیرد. کافی است به ظهور داعش در عراق و سوریه پس از خروج نیروهای آمریکا به دستور دولت قبلی آمریکا نگاه کنید تا دریابید این مسیر به کجا منتهی می شود.

پرزیدنت ترامپ این سیاست را معکوس کرد. او همچنین به نیروهای نظامی آمریکا اطمینان داد منابع و استقلال عمل لازم برای کسب موفقیت را در اختیار آن ها قرار می دهد.

پرزیدنت ترامپ محدودیت های پیشتر اعمال شده بر فرماندهان در میدان جنگ را لغو کرد تا آن ها بتوانند به طور کامل از قضاوت و تجربیات خود در ماموریت های حیاتی استفاده ببرند. این بروکرات ها نیستند که در نبردها پیروز می شوند؛ مردان و زنان ما در اونیفورم هستند و ضروری است که از انعطاف لازم در جنگ برخوردار باشند.

هدف آمریکا در افغانستان تحمیل دموکراسی یا ایجاد یک دولت مرکزی مقتدر نیست که در تضاد با سنت خودمختاری محلی افغانستان قرار دارد. با این وجود از دولت افغانستان خواهیم خواست از فساد بکاهد، اصلاحات را اجرا کند و به تقویت نیروهای امنیتی ادامه بدهد.

دولت قبلی آمریکا با اعلام شمار نیروهای آمریکا و زمانبندی اعزام و خروج آن ها دشمنان ما را هشیار می کرد؛ این امری است که پرزیدنت ترامپ آگاهانه از آن پرهیز می کند.

یک افغانستان با ثبات به معنای یک آمریکای امن تر است. برای تحقق این هدف، استراتژی جدید پرزیدنت ترامپ برای جنوب آسیا در پی تغییر سیاست آمریکا در برابر پاکستان است.

پاکستان مانند آمریکا داعش را دشمن می بیند؛ از این رو می تواند شریکی مهم در این راه باشد. با این وجود پاکستان اغلب بر سرطان تروریسم چشم بسته و در بسیاری موارد در رشد گروه های تروریستی نقش داشته است.

آمریکا برای کشورهایی که در ریشه کن کردن نیروهای خواهان مرگ مردم کوتاهی می کنند چک سفید امضاء نمی فرستد. پاکستان در همکاری با تلاش های ما در افغانستان دستاوردهای بسیاری خواهد داشت، اما در حمایت از تروریست ها چیزهای بیشتری را از دست خواهد داد.

هند نقش مهمی در راستای ثبات و امنیت افغانستان ایفا کرده و تعهداتی حیاتی برای حمایت از نیازهای افغانستان به توسعه داده است. آمریکا با دهلی نو در این حوزه همکاری نزدیکی خواهد داشت.

استراتژی پرزیدنت ترامپ برای جنوب آسیا سیاست های ناکام گذشته را معکوس کرده و ایمنی و امنیت مردم آمریکا را مقدم قرار می دهد.

برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG