لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۱

وال استریت جورنال: چرا سخنرانی در لهستان تعیین کننده بود


سخنرانی پرزیدنت ترامپ در ورشو
سخنرانی پرزیدنت ترامپ در ورشو

سرمقاله وال استریت جورنال

سخنرانی رییس جمهوری آمریکا در ورشو در لهستان یک سخنرانی صرفا خطاب به مردم لهستان نبود، این یک سخنرانی خطاب به مردم جهان بود؛ خطابه ای در دفاع از سنت غرب.

پرزیدنت ترامپ به لهستان اطمینان داد که اجازه سوء استفاده مسکو از وابستگی آن کشور به انرژی را نخواهد داد و از روسیه خواست از فعالیت های بی ثبات کننده اش در اوکراین و در حمایت از سوریه و ایران دست بکشد.

سخنرانی ترامپ هشداری به غرب برای عمل بود. دونالد ترامپ با یادآوری نیایش الهی لهستانی ها در سال ۱۹۷۹ علیه استیلای شوروی خود را هم صف هشدار چند سال پیش کاردینال جوزف رتزینگر به اروپا نشان داد. رتزینگر بعدتر پاپ بندیکت شد.

استدلال کاردینال رتزینگر این بود که اروپا باید دریابد که چرخش شدید آن به سوی سکولاریسم تهدیدی برای بقایش خواهد بود.

دونالد ترامپ موضعی روشن در برابر گلوبالیزم و چندگانگی فرهنگی مبهم مورد نظر باراک اوباما و روشنفکران غربی گرفت.

سخنرانی ورشو حاوی اندیشه ای بود که دونالد ترامپ باید در مراسم تحلیف ریاست جمهوری اش خطاب به جهان ایراد می کرد. این بهترین سخنرانی ترامپ در باره ملی گرایی مبتنی بر ارزش ها، باورها، حاکمیت قانون، آزادی بیان، آزادی مذهب و رهایی از حکومت های سرکوبگر بود؛ دستاوردی که ترامپ می گوید برای حفظ و حراست آن باید به هر کار ممکن دست زد.

سخنرانی ورشو مهم بود و امیدواریم یک سخنرانی تعیین کننده برای ریاست جمهوری ترامپ و خود دونالد ترامپ باشد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG