لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۱

آمریکا خود را به حفظ نیروهایش در آفریقا متعهد نمی‌داند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ایالات متحده احتمال کاهش حضور نظامی‌اش در آفریقا را رد نمی کند. این مهم در حالی عنوان می شود که نسبت به فروپاشی تلاش های حیاتی ضد تروریسم بدون کمک واشنگتن هشدار داده شده است.

فلورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه، روز دوشنبه در گفتگو با مقام های نظامی ایالات متحده در پنتاگون، تازه ترین درخواست برای ادامه حضور آمریکا در نبرد علیه تروریسم در آفریقا را ارائه داد.

اما مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، پس از این ملاقات گفت واشنگتن باید دیگر اولویت هایش را هم در نظر داشته باشد.

اسپر به خبرنگاران گفت: «ما بر رقابت قدرت های بزرگ متمرکز هستیم، ابتدا با چین، بعد روسیه. هدف من تغییر حضور نظامی ما در بسیاری از نقاط است. هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است.»

وزیر دفاع فرانسه که در کنار همتای آمریکایی‌اش ایستاده بود، گفت حمایت واشنگتن از تلاش های تحت رهبری پاریس بیش از پیش ضروری است و کشورهایی مانند مالی، نیجر، و بورکینا فاسو به تلاش‌هایشان در محو گروه های تروریستی شدت بخشیده اند: «حمایت ایالات متحده برای عملیات ما حیاتی است. کاهش این حمایت ها، اثرگذاری ما علیه تروریست ها را به شدت محدود می کند.»

مقام های آمریکا اصرار دارند که از این خطرات آگاه هستند. با این وجود، ماه ها است که ایده کاهش بخشی از ۶ هزار نیروی آمریکایی مستقر در آفریقا را مطرح کرده اند.

واشنگتن به طور علنی نگفته است این کاهش های احتمالی برای پایگاه های آمریکا در آفریقا، در جیبوتی و در نیجر که محل استقرار بسیاری از پهپادهای تجسسی ارتش آمریکا است، چه پیامدهایی خواهد داشت.

فرانسه می گوید انتظار زیادی از آمریکا ندارد و این مورد را نمونه کلاسیک اشتراک مساعی می داند که طی آن حمایت محدود آمریکا بر تلاش های وسیع فرانسه و اروپا اثری جدی می گذارد.

اسپر گفت: «فکر می کنم اکنون زمان آن است که دیگر متحدان اروپایی در منطقه به یاری بیایند. این امر می تواند هر گونه اقدام بعدی ما در آفریقا را جبران کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG