لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۱

آخرین کاروان سربازان آمریکا از عراق وارد کویت شد


سحرگاه یکشنبه آخرین کاروان سربازان آمریکا با گذر از مرز عراق وارد خاک کشور همسایه کویت شدند و بدین ترتیب باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با اجرای توافق ۲۰۰۸ میان آمریکا و عراق آخرین نیروهای این کشور را ۱۲ روز پیش از موعد مقرر از عراق خارج ساخت.

در تاریکی سحرگاه یکشنبه و پیش از طلوع خورشید ، کاروان منظم حامل آخرین سربازان و خودروهای سنگین مسلح نیروهای آمریکا خاک عراق را بسوی مرز کویت ترک کرد ، و همراه با امنیت شدید باهمراهی کامیونهای ویژه پاک کردن مین وارد کویت شد.

در هفته های اخیر حملاتی علیه کاروان نیروهای آمریکا در این مسیر انجام گرفت و خروج نهایی نیروها ۱۲روز پیش از موعد مقرر و محرمانه انجام گرفت.

آخرین خودرو که وارد کویت شد گروهی ازسربازان سواره نظام از ایالت واشنگتن را حمل میکرد وگروهبان آمریکایی ، جیمز آلیمو تجربه خود را پس از ورود به کویت چنین بیان کرد: «من انتظار داشتم مرز عراق و کویت مثل مرز مکزیک و تکزاس مفصل و بزرگ باشه. ولی این مرز فقط یک جاده است.»

جیمز آلیمو نتوانست احساس خود را از اینکه جزو آخرین سربازانی است که عراق راترک کرده بیان کند تجربه خود را جزو تاریخ دانست.

ولی اکنون سوالات زیادی در مورد آینده باقی است که مهمترین آنها توانایی عراقیها درتشکیل یک دولت متحد ، برغم درگیریهای سخت است؟

برخی آمریکاییان را برای ترک عراق و باقی گذاردن زنان و کودکان بی سرپرست و جامعه ای با شکاف عمیق در مناطق درگیر شکافهای قومی و خرابی سرزنش میکنند.

ولی ابوبکر زباری، رییس ستاد مشترک نیروهای عراق، گفت او از هیچ چیز نمی ترسد و افزود، ما روابط مناسب نظامی با آمریکا هستیم و آمریکایی ها در هشت سال گذشته زحمات زیادی برای آموزش نظامی نیروهای عراق متحمل شده اند.

همچنین برغم بروز خشونت از جمله وقوع انفجاری در یکشنبه کرکوک در شمال عراق، شهروندان با خوشبینی به آینده می نگرند.

نبیل ابود، اهل کرکوک، در باره خروج نیروهای آمریکا گفت، «این یک فصل شادی برای مردم عراقه وما حالا یک کشور آزادیم و همه منتظرپیشرفت دولت به جلو و احیای حق حاکمیتم و امیدواریم گذشته فراموش بشه و به آشتی برسیم.»

ژنرال «مارتین دمپسی» رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا که طی تعطیلات پایان سال از عراق و کویت و افغانستان دیدن خواهد کرد شنبه در ارتباط با منطقه پس از خروج نیروهای آمریکا از عراق اظهار داشت نگرانیهایی وجود دارد.

«ژنرال دمپسی» آرزوهای سلطه طلبی جمهوری اسلامی ایران راغیرقابل قبول خواند وگفت ایران باید بداند که دنیای عرب درمنطقه منسجم است، وافزود حضور ما در منطقه مهم است و باید هشیاری و اشتغال خود در منطقه خاورمیانه را حفظ کنیم.

عراقی ها احساسات متفاوتی در باره خروج آیالات متحده ابراز کرده اند. بسیاری پایان آنچه را اشغال آمریکا و بدست آوردن دولاره حق حاکمیت عراق خواندند ، جشن گرفتند. درحالی که دیگران قدردانی خود را بسبت به آمریکا برای سرنگونی صدام حسین و فراهم آوردن زمینه دمکراسی در عراق ابراز کردند.

بسیاری از عراقیها نیز شکایت میکنند که دولت منتخب عراق برای بازسازی خرابیهای جنگ کوشش نکرده و نگرانی مشترک دیگر آنست که تشکیلات شکننده شراکت قدرت در دولت در نبود نیروهای آمریکا، ممکنست به ازسرگیری دوباره درگیریهای قومی منجر شود.

XS
SM
MD
LG