لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۱

بعضی مقام‌های نظامی آمریکا نسبت به خروج از سوریه و بازگشت داعش هشدار می‌دهند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - بعضی مقام های نظامی هشدار می دهند که راهبرد ایالات متحده برای حفظ یک نیروی بسیار محدود در سوریه برای اطمینان از شکست پایدار داعش، به این گروه تروریستی حیاتی دوباره می بخشد.

این تردیدها در گزارش «بازرس کل وزارت دفاع ایالات متحده»، که روز سه شنبه منتشر شد، انعکاس یافته است. انتشار این گزارش در شرایطی است که واشنگتن برای تامین نیروی مضاعف در سوریه از سوی متحدانش با چالش هایی روبرو بوده است. افزون بر این برخی هشدارها حاکی از آن است که هر چند داعش خلافت خودخوانده اش را از دست داده است، اما جنگجویان آن هنوز کاملا شکست نخورده اند.

بعضی از شدیدترین انتقادها نسبت به کاهش نیروهای آمریکا در سوریه از سوی مقام های مقر نظارت بر تلاش های آمریکا و ائتلاف علیه داعش مطرح شده است.

مقام های ائتلاف به بازرس کل گفته اند که این طرح کاهش نیرو می تواند نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا در سوریه را از ایالات متحده دور کند و به سوی یافتن «شرکا و منابع جایگزین» سوق دهد.

سازمان ملل متحد هفته پیش در گزارشی هشدار داده بود که «شبکه مخفی داعش در جمهوری عربی سوریه در حال گسترش است و هسته هایی [از داعش] در سطح استانی در حال شکل‌گیری هستند.»

ایالات متحده شمار جنگجویان داعش در سوریه و عراق را ۱۴ هزار تا ۱۸ هزار نفر تخمین می زند.

در گزارش بازرس کل ذکر شده است: «داعش در به تصویر کشیدن نیروهای دموکراتیک سوریه به عنوان نیروی اشغالگر جدید موفق بوده است و از این راه به تنش میان نیروهای تحت رهبری کردها و اعراب محلی دامن می زند.»

مقام های نظامی ائتلاف ابراز نگرانی کرده اند که روسیه، ایران، و دولت بشار اسد می کوشند با تشدید شکایات اعراب محلی، «نیروهای دموکراتیک سوریه» را تضعیف کنند که این امر می تواند در نهایت به شکست ماموریت علیه داعش بیانجامد.

بنا بر اعلام مقر نظارت بر تلاش های آمریکا و ائتلاف علیه داعش، نیروهای ائتلاف در پایان ماه ژوئن در مجموع ۱۰۰ هزار نفر بوده اند که ۱۰ هزار نفر کمتر از میزان مورد نیاز است.

در گزارش بازرس کل به نقل از مقام های ائتلاف قید شده است که «عراق نیروهای آماده‌ای که قادر به حفظ امنیت در مناطق پاک شده از داعش باشند، در اختیار ندارد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG