لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۹

کردها با خروج نیروهای آمریکا از سوریه چه گزینه‌هایی دارند؟


نیروهای کرد در مبارزه با داعش از حمایت آمریکا برخوردار بودند.
نیروهای کرد در مبارزه با داعش از حمایت آمریکا برخوردار بودند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام های کرد و کارشناسان می گویند نیروهای کرد سوریه، در پی تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج نیروهای ایالات متحده از مرز سوریه و ترکیه، ممکن است برای حفاظت از خود در برابر حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه به دیگر قدرت ها رو بیاورند.

از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ و به دنبال خروج نیروهای ارتش سوریه از منطقه برای تمرکز بر مبارزه با نیروهای شورشی در دیگر نقاط آن کشور، نیروهای کرد موسوم به «یگان های مدافع خلق» مسئولیت تامین امنیت شمال شرقی سوریه را برعهده داشته اند.

نیکلاس هراس، کارشناس امور سوریه در «مرکز امنیت نوین آمریکا» در واشنگتن، می گوید «نیروهای دموکراتیک سوریه» می توانند اجازه دهند نیروهای رژیم بشار اسد به منطقه مرزی بازگشته و مانع هرگونه عملیات نظامی ترکیه شوند.

به گفته رضوان بادینی، استاد علوم سیاسی در دانشگاه صلاح الدین اربیل، کردها ممکن است از روسیه بخواهند میان اسد و آنها میانجیگری کند. وی می‌‌گوید: «برخورداری از حمایت روسیه، با وجود اتحاد نزدیکش با بشار اسد، بهتر از این است که بگذارید ترکیه مناطق کردی را اشغال کند.»

اما روسیه از پیش برای نیروهای کرد روشن کرده است که می خواهد «نیروهای دموکراتیک سوریه» ابتدا تسلیم اسد شوند و بعد اسد از آنها در برابر ترکیه حمایت کند. احتمال دارد مسکو برای تضعیف نیروهای متحد آمریکا، کردها را در اختیار ترکیه قرار دهد.

جاناتان اسپایر، پژوهشگر «فوروم خاورمیانه»، معتقد است: «اگر تصمیم ایالات متحده تغییر نکند، انتخاب پیش روی کردهای سوریه تسلیم در برابر رژیم اسد یا یک شورش خونین علیه ترکیه است.»

پانوس مومتزیس، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، به صدای آمریکا گفت که به وجود آمدن «یک بحران پناهجویی دیگر، افزون بر بحران کنونی که موجب گریختن بیش از ۵ میلیون نفر از کشورشان شده است، فاجعه‌ای در مقیاس بسیار عظیم خواهد بود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG