لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

ارتش آمریکا می‌گوید هنوز دستوری برای خروج نیرو از افغانستان دریافت نکرده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک سخنگوی ارتش ایالات متحده به صدای آمریکا گفت هنوز دستوری برای کاستن از سطح نیروها در افغانستان دریافت نشده و ارتش آمریکا کماکان به دستیابی به اهداف امنیتی به همراه شرکای افغانش پایبند است.

با این وجود، مقام ها در افغانستان در گفتگو با صدای آمریکا تائید کرده اند که ایالات متحده طرح هایی برای خروج هزاران نفر از نیروهایش از آن کشور دارد و اصرار دارند که این کار نتیجه یک تفاهم متقابل بین دو کشور است.

رسانه ها در ایالات متحده روز شنبه گزارش دادند که پرزیدنت ترامپ قصد دارد در اواخر هفته جاری طرحی برای خروج حدود ۴ هزار نیروی آمریکایی از افغانستان را اعلام کند.

سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام روز دوشنبه گفت پرزیدنت ترامپ کاهش شمار نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان را که سال میلادی آینده اتفاق خواهد افتاد این هفته اعلام می کند.

گراهام در سخنانی در کابل گفت این کاهش می تواند شمار نیروها را به ۸۶۰۰ نفر برساند. او گفت نیروهای امنیت ملی افغانستان از وظیفه دفاع از کشورشان برمی آیند. این عضو کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده تاکید کرد خروج نیروها از افغانستان باید با توجه به شرایط در میدان نبرد انجام بگیرد و طالبان باید به وعده هایی که در مذاکرات می دهد عمل کند.

معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان می گوید: «مساله خروج ۴ هزار نیرو از پیش بین دو دولت افغانستان و ایالات متحده مورد موافقت قرار گرفته است.» او تاکید کرد این خروجی تدریجی خواهد بود.

منابعی در کابل به صدای آمریکا می گویند انتظار می رود این خروج طی سه ماه آغاز شود.

در حال حاضر، حدود ۱۳ هزار نیروی آمریکایی در افغانستان به ماموریت های ضد تروریسم و ارائه مشاوره به نیروهای امنیتی افغانستان می پردازند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG