لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۸

دولت اوباما تغییر محل محاکمه طراح اصلی حملات ۱۱ سپتامبر را بررسی می کند


دولت اوباما تغییر محل محاکمه طراح اصلی حملات ۱۱ سپتامبر را بررسی می کند

مقامات آمریکایی می گویند دولت اوباما تغییر محل محاکمه متهم اصلی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را در پی نگرانی هایی هزینه ای و امنیتی، بررسی می کند.

مقامات ارشد، که نخواستند از آنها نام برده شود، ، روز جمعه گفتند برای تغییر احتمالی محل محاکمه شیخ خالد محمد و چهار همدست دیگر او، طرح هایی در دست بررسی است. آنها محل های مورد نظر را مشخص نساختند.

اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا سال پیش اعلام کرد محاکمه در یک دادگاه فدرال در منهتن برگزار خواهد شد. اما مقامات محلی و برخی از اعضای کنگره وزارت دادگستری را برای تغییر محل زیر فشار گذاشته اند، آنها به هزینه زیاد و اختلال های ناشی از محاکمه، در فاصله ای نزدیک به مرکز قرار گرفتن برجهای تجارت جهانی، استناد می کنند.

مایکل بلومبرگ شهردار نیویورک نخست از طرح حمایت کرد، اما اخیرا گفت نظرش را تغییر داده است. او پیشنهاد کرد محاکمه در یک پایگاه نظامی نزدیک، که ارزانتر و امن تر خواهد بود، برگزار شود.

سخنگوی کاخ سفید گفت پرزیدنت اوباما هنوز به محاکمه شیخ محمد در یک دادگاه جنایی غیر نظامی متعهد است. او از موضع دولت دفاع کرد و گفت در حال حاضر در زندان های فدرال صدها تروریست محکوم بازداشت هستند.

XS
SM
MD
LG