لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

خزانه‌داری آمریکا سازوکار تازه‌ای را برای فرستادن کمک‌های بشردوستانه به ایران بدون نقض تحریم راه انداخت


وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد سازوکار جدیدی را برای کمک‌های بشردوستانه به ایران و حفظ شفافیت به کار گرفته است. این مکانیسم برای این طراحی شده است که رژیم حاکم بر ایران از کمک‌های بشردوستانه برای مقاصد تولید تسلیحات کشتار جمعی و حمایت از تروریسم استفاده نکند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه سوم آبان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد این سازوکار جدید به جامعه جهانی اجازه می‌دهد مراقبت‌های لازم برای کمک‌های بشردوستانه و انتقال پول به مقاصد تجاری برای کمک به مردم ایران از سوی رژیم حاکم به ابزاری برای ساخت تسلیحات کشتار جمعی، حمایت از تروریسم و تامین مالی اهداف بدخواهانه نمی‌شود.

استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، در این بیانیه گفت: «دولت فعلی آمریکا مصمم است اطمینان پیدا کند کمک‌های بشردوستانه در خدمت مردم ایران که ۴۰ سال است زیر سوءمدیریت رژیمی فاسد هستند، قرار می‌گیرد.»

آقای منوشن افزود که بر اساس این سازوکار بشردوستانه جدید، به شرکت‌های بین‌المللی که می‌خواهند به ایران کمک‌های بشردوستانه مجاز ارائه دهند کمک می‌کند تا اطمینان یابند تحریم‌ها را نقض نکرده‌اند.

در این بیانیه آمده است که ایران در صدر فهرست نگرانی از پولشویی قرار دارد و با این قصد این کار را دنبال می‌کند که هیچ نوع شفافیتی در اقتصاد آن‌ها وجود ندارد و می‌تواند تروریسم را به سرتاسر جهان صادر کنند. بر اساس سازوکار جدید و در راستای کارزار فشار حداکثری، رفتارهای تحریف مالی ایران به جامعه جهانی معرفی شده و منابع مالی انجام اقدامات بدخواهانه ایران، بسته می‌شود.

طبق این سازوکار جدید، ایران به عنوان حوزه پولشویی در دستور کار بخش مبارزه با جرائم مالی اداره تروریسم و اطلاعات مالی (فین‌سن) قرار می‌گیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG