لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۵

وزارت خزانه‌داری آمریکا جزئیات جدیدی از اموال شخصی رهبران ایران منتشر می‌کند


بروس پلیکوین تدوین کنندۀ قطعنامه
بروس پلیکوین تدوین کنندۀ قطعنامه

واشنگتن، بخش فارسی صدای آمریکا - وزارت خزانه داری ایالات متحده، بر اساس «قطعنامۀ شفافیت دارائی کادر رهبری ایران»، موسوم به اچ آر ۱۶۳۸، جزئیات تازه ای از اموال شخصی کلان آیت الله خامنه ای رهبر ایران، حسن روحانی رئیس جمهوری آن کشور، محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران و تنی چند از مقامات دولتی و نظامی ایران را منتشر خواهد کرد.

این قطعنامه در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ و توسط کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا، با ۴۳ رای موافق در مقابل ۱۶ رای مخالف تصویب شد.

بروس پلیکوین تدوین کنندۀ «قطعنامۀ شفافیت دارائی کادر رهبری ایران» به کمیته امور مالی مجلس نمایندگان گفت: «ما اطلاعاتی در دست داریم دال بر اینکه ۷۰ تا ۸۰ تن از رهبران سیاسی و نظامی ایران یک سوم اقتصاد ایران را کنترل می کنند. آنها ثروتهای هنگفتی جمع آوری کرده اند.»

به گفته بروس پلیکوین، نمایندۀ مجلس نمایندگان، مقامات ایرانی «این ثروت هنگفت را از طرق مختلف بدست آورده اند، مانند سازمانی که از سوی رهبر ایران برای کمک به فقرا تشکیل شده بود و حال به یک امپراطوری تصرف اموال در ایران تبدیل شده است.»

بر اساس این لایحه، وزارت خزانه داری آمریکا اطلاعاتی را دربارۀ اموال و دارایی هایی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم تحت کنترل رهبر، رئیس جمهوری، تمامی اعضای شورای نگهبان، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزیر اطلاعات، رئیس و نایب رئیس سپاه پاسداران، فرمانده بسیج مستضعفان، فرمانده سپاه قدس، فرمانده کل پلیس و برخی دیگر از مقامات بلندپایه ایران قرار دارند، به زبان های فارسی، انگلیسی، عربی و آذری منتشر خواهد کرد.

اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت خزانه داری آمریکا در عین حال شامل روش های جمع آوری ثروت، پول و اوراق مالی و همچنین نحوه استفاده و بهره برداری از آنها خواهد شد.

نخستین نسخه این لیست کمتر از ۲۷۰ روز پس از تصویب نهایی این لایحه منتشر می شود، و تا دو سال همه ساله انتشار خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG