لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۵

در ۱۱ ماه اجرای ممنوعیت مسافرتی آمریکا علیه ایران و دیگر کشورها فقط شش درصد متقاضیان ویزا گرفتند


خبرگزاری رویترز در گزارشی خبر داد بررسی آمار اجرای ۱۱ ماه از فرمان ممنوعیت مسافرتی دولت پرزیدنت ترامپ نشان می‌دهد از میان ۳۸ هزار متقاضی، فقط ۲۲۱۶ مورد - یا حدود شش درصد - توانسته‌اند از این فرمان معافی بگیرند.

این گزارش رویترز که روز جمعه ۱۶ فروردین منتشر شده، گفته این آمار را مری تیلور، معاون وزیر خارجه، به درخواست سناتور کریس ون هالن از ایالت مریلند، برای او فرستاده است.

وبسایت «هیل» در گزارشی نوشته از میان ۲۲۱۶ موردی که شرایط معافیت را داشته‌اند نیز برای ۶۷۰ متقاضی روادید صادر نشده است.

سناتور ون هالن در بیانیه‌ای که برای رویترز فرستاده، گفته این فرمان دولت قرار نبوده به شکل منع مسافرت مسلمانان تبدیل شود؛ ولی این آمار نشان می‌دهد که این طور نیست.

فرمان ممنوعیت مسافرتی​

فرمان ممنوعیت مسافرتی پرزیدنت ترامپ، صدور ویزای آمریکا برای شهروندانی از ایران، لیبی، کره شمالی، سومالی، سوریه، یمن و ونزوئلا را محدود می‌کند. دولت ترامپ می گوید این کشورها همکاری اطلاعاتی با ایالات متحده ندارند و آمریکا برای صدور ویزا نیاز به اطلاعات لازم دارد. پیشتر آمریکا نام عراق را هم در این لیست گذاشته بود؛ اما بعد از تعهد بغداد به همکاری اطلاعاتی، نام این کشور از لیست برداشته شد.

هر چند ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران در بازه هایی، مثل توافق هسته‌ای در دوران باراک اوباما به هم نزدیک تر شدند، اما دو کشور از زمان گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکا در تهران رابطه دیپلماتیک ندارند.

فرمان ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ صدور ویزای مهاجرتی و غیرمهاجرتی برای شهروندان ایران را منع کرده و تنها اعلام کرده برای دانشجویان و ویزای کاری به صورت محدود اقدام به صدور ویزا می‌کند.

همچنین در بخشی از فرمان ریاست جمهوری آمریکا آمده چنانچه متقاضی بتواند اثبات کند اولا در صورت عدم دریافت ویزا دچار سختی شدید می‌شود، دوم برای امنیت ملی آمریکا خطر نیست و سوم برای منافع آمریکا مفید است، می‌تواند درخواست معافیت از این ممنوعیت را به سفارت یا کنسولگری آمریکا بدهد. البته این به معنی تضمین صدور ویزا نیست و سفارت درخواست ها را به صورت مورد به مورد بررسی می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG