لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

مقامات دولت ایالات متحده: آمریکا آماده عقد توافق تجاری با بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - اشتیاق کاخ سفید برای یک توافق تجاری با بریتانیا به وضوح دیده می شود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هفتم ماه اوت، به دامینیک راب، همتای بریتانیایی‌اش، گفت که ایالات متحده «قلم به دست» آماده خواهد بود تا «یک توافق تجارت آزاد جدید را در اولین فرصت ممکن» امضاء کند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، این هفته به لندن رفت تا به مقام های بریتانیا اطمینان دهد که دولت ترامپ بریتانیا را در اول صف مذاکرات تجاری قرار خواهد داد.

اما چشم انداز یک توافق در کنگره ایالات متحده، که میان حامیان دولت بوریس جانسون و حامیان ایرلند دو شاخه شده است، پیچیده تر از آن است که تصور می شود.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، اخیرا بر موضعی که در یک سخنرانی در پارلمان ایرلند در ماه آوریل گرفته بود، تاکید کرد و گفت ایالات متحده «باید اطمینان حاصل کند که هیچ چیز در بحث بر سر برگزیت، پیمان جمعه نیک [بلفاست]، شامل مرزهای یکپارچه بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی، را به خطر نمی اندازد.»

موفقیت این پیمان مصوب سال ۱۹۹۸، به میانجیگری ایالات متحده که پایان‌بخش دهه ها مناقشه بین کاتولیک ها و پروتستان ها در ایرلند شمالی بود، عمدتا بستگی به جابجایی آزادانه کالا و مردم بین جمهوری مستقل ایرلند و ایرلند شمالی تحت حاکمیت بریتانیا، هر دو به عنوان بخشی از اتحادیه اروپا، داشته است.

پلوسی هشدار داد: «اگر توافق برگزیت آن پیمان را تضعیف کند، توافق میان ایالات متحده و بریتانیا شانسی نخواهد داشت.»

دولت بریتانیا مصرانه خود را به «توافق بلفاست» و مرز یکپارچه متعهد می داند، اما جانسون و حامیانش مذاکره سلف خود درباره اطمینان از عدم نیاز به یک مرز محسوس در جزیره را رد کرده اند. مقام ها در ایرلند کماکان نگران هستند و «انجمن سیاسی دوستان ایرلند» در کنگره ایالات متحده که وظیفه ترویج روابط آمریکا و ایرلند را برعهده دارد با آنها هم نظر است.

با این وجود، سناتور جمهوریخواه تام کاتن نامه ای خطاب به بوریس جانسون، با امضای ۴۴ هم حزبی خود در سنای ایالات متحده، با این مضمون تنظیم کرده است: «سربازان ما با یکدیگر از سواحل نورماندی تا کوهستان های افغانستان جنگیده اند. فارغ از این که برگزیت چگونه اتفاق بیافتد، ما به اتحاد امنیتی ناتو و مشارکت اطلاعاتی پنج چشم، متعهد هستیم. ما همچنان، به محض این که شروط برگزیت شما اجازه دهد، مشوق یک توافق تجاری دوجانبه جدید هستیم.»

اما، کارشناسان می گویند توافق تجارت آزاد با رای ۴۴ سناتور امکان پذیر نیست.

در یک نظرسنجی «اداره سرشماری ایالات متحده» در سال ۲۰۱۷، حدود ۱۰ درصد از جمعیت آمریکا ادعا کرده اند تبار ایرلندی دارند. مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، یکی از آنها است که به ریشه های ایرلندی خود می‌بالد و قصد دارد ماه آینده با خانواده‌اش به آن کشور سفر کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG