لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

فرد مظنون در بمب گذاری نافرجام نیویورک، رسما متهم می شود


مقامات آمریکایی روز سه شنبه، یک آمریکایی پاکستانی تبار را به استفاده از اسلحه کشتار جمعی در بمب گذاری نافرجام میدان تایمز نیویورک متهم کردند.

فیصل شهزاد، ۳۰ ساله، یک روز پس از بازداشتش به هنگام ترک نیویورک به مقصد دبی، روز سه شنبه به ۵ فقره جرم، متهم شد. به گفته مقامات او به آموزش برای به کار بردن مواد منفجره، در پاکستان اعتراف کرده است.

بازرسان همچنین درباره اینکه چگونه شهزاد توانسته است سوار هواپیما شود، تحقیق می کنند چرا که نام او در فهرست اسامی افرادی که مجاز به پرواز نیستند، ساعت ها پیش از دستگیری وی، ثبت شده بود.

جان پیستول، معاون اف بی آی، گفت شهزاد با آنها همکاری کرده و اطلاعات با ارزشی در اختیار اف بی آی قرار داده است.

پیشتر، اریک هولدر روز سه شنبه این خبر را در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرد و حمله نافرجام را یک «توطئه تروریستی به قصد کشتن آمریکاییان» نامید.

مقامات پلیس می گویند مظنون مدعی است که به تنهایی عمل کرده است، اما تحقیقگران قصد دارند درباره تمام احتمالات، از جمله ارتباط های بین المللی او تحقیق کنند.

به گفته مقامات پاکستان دست کم یک نفر در رابطه با این حمله در کراچی بازداشت شده است. وزیر دادگستری گفت نمی تواند این اطلاعات را تایید کند.

مدرک اصلی در تحقیقات، خودرویی است که با ترقه، کپسول های گاز، بنزین و زمان سنج پر بود و در میدان تایمز پیدا شد.

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده، در جمع گروهی از رهبران اقتصادی و تجاری در واشنگتن روز سه شنبه گفت آمریکاییان «وحشت زده نمی شوند» و «در برابر ترس سر خم نمی کنند.»

ماموران اف بی آی روز سه شنبه منزل مسکونی شهزاد در ایالت کانتیکت در شرق آمریکا را جستجو کردند. به گفته مسئولان شهزاد به تازگی از یک سفر پنج ماهه از پاکستان بازگشته است.

شاخه پاکستانی طالبان مسولیت حمله را بر عهده گرفته است، اما پلیس نیویورک می گوید مدرکی که این ادعا را ثابت کند وجود ندارد.

مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک، به خبرنگاران گفت او «هیچ تبعیض یا اهانتی را علیه پاکستانی تباران و یا مسلمانان نیویورک» تحمل نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG