لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۸

هیچ تحول تازه ای از ملاقات های تیلرسون با اعراب بر سر تحریم قطر حاصل نشده است


آقای تیلرسون هفته گذشته چند سفر به کشورهای قطر، عربستان، کویت و ترکیه داشت.
آقای تیلرسون هفته گذشته چند سفر به کشورهای قطر، عربستان، کویت و ترکیه داشت.

کرول مورلو در روزنامه واشنگتن پست نوشت: رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، از به نتیجه نرسیدن تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران بین کشورهای عرب تحت رهبری عربستان سعودی با قطر ابراز ناخشنودی کرده و معتقد است که این انحرافی از تلاش های ضد تروریسم است و موجب تقویت حمایت از ایران می شود. تهران در پی محاصره اقتصادی قطر به دوحه اجازه داده است از حریم هوایی ایران برای پرواز هواپیماهایش استفاده کند.

عربستان، امارات، بحرین، مصر و دیگر کشورها از قطر خواسته اند به سیزده درخواست آن ها از جمله قطع ارتباط با گروه اخوان المسلمین، کاهش روابط با ایران و تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره اقدام کند.

مقام های وزارت خارجه آمریکا می گویند وقتی بحث مجاز دانستن انتقال پول به تروریست ها دست هیچ کشوری در منطقه پاک نیست.

روز سه شنبه آمریکا و قطر با امضای تفاهم نامه ای اعلام کردند که تلاش ها برای ردیابی منابع مالی تروریست ها را افزایش داده و اطلاعات بیشتری را با همدیگر به اشتراک می گذارند.

کشورهای عرب تحت رهبری عربستان در بیانیه ای توافق بین واشنگتن و دوحه را ناکافی توصیف کردند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه سفرهای پیاپی اش به کشورهای منطقه پنج شنبه مواضع عربستان، امارات و بحرین را به اطلاع قطر می رساند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG