لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

دیدگاه| تیلرسون برای سرخود عمل کردن در نجات توافق هسته‌ای ایران اخراج شد


گزارشی از ادم کردو در وبسایت نشریه واشنگتن فری بیکن

پرزیدنت ترامپ طیفی از اصلاحات را برای سفت و سخت کردن کاستی های توافق هسته ای ایران توصیه کرده بود. اما رکس تیلرسون، وزیر خارجه تازه برکنار شده آمریکا، در مذاکرات جاری با اروپا بر سر اصلاح برجام در برابر خواست اروپایی ها مبنی بر مماشات با تهران و حفظ توافق هسته ای کوتاه آمده بود.

متحدان کاخ سفید هفته ها به مشاوران ارشد رکس تیلرسون هشدار می دادند که تلاش ها برای نجات برجام و طفره رفتن از خواست های کلیدی پرزیدنت ترامپ می تواند به بهای از دست دادن شغل تیلرسون تمام شود.

هر چند شایعات درباره کناره گیری تیلرسون ماه ها بر سر زبان ها بود، اما منابع آگاه می گویند تصمیم وزیر خارجه به پیشبرد یک استراتژی دیپلماتیک شخصی منجر به خروج ناگهانی او از دولت شد.

سباستین گورکا، استراتژیست پیشین پرزیدنت ترامپ، می گوید کاخ سفید دست کم از دسامبر سال گذشته در حال آماده کردن شرایط برای خروج تیلرسون بود. به گفته گورکا بهترین چیزی که از تیلرسون انتظار می رفت تغییر فرهنگ حاکم بر ساختمان وزارت خارجه بود که اتفاق نیفتاد، از این رو کنار رفتن او امری طبیعی به نظر می رسید.

گورکا معتقد است پمپئو به دستور کار بازگرداندن عظمت آمریکا وفادار است و از او انتظار می رود اصلاحات لازم در وزارت خارجه را اعمال کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG