لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

تیلرسون در میان شایعات به اروپا سفر می کند


گزارشی از ملروی شلبورن در نشریه هیل

وزارت خارجه آمریکا می گوید رکس تیلرسون، وزیر خارجه، هفته آینده برای ملاقات با متحدان عمده آمریکا در ناتو به اروپا سفر خواهد کرد. گزارش های رسانه ای چند روز اخیر از پایان زودهنگام دوره وزارت رکس تیلرسون حکایت داشت.

هدر نائرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه ای مکتوب عنوان کرد که آقای تیلرسون به بروکسل، وین و پاریس خواهد رفت.

وزیر خارجه آمریکا در این سفر با فدریکا موگرینی، مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، دیدار خواهد کرد. تیلرسون همچنین در اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو شرکت خواهد کرد.

فدریکا موگرینی اوایل ماه نوامبر برای دفاع از توافق هسته ای ایران به واشنگتن آمده بود.

تیلرسون در وین در کنفرانسی به میزبانی وزیر خارجه اتریش شرکت خواهد کرد. بحث در باره خاورمیانه و کره شمالی در کانون سفر تیلرسون به پاریس قرار خواهد داشت.

اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا درباره سفر رکس تیلرسون همان روزی منتشر شد که نیویورک تایمز گزارش داد کاخ سفید برای جایگزینی تیلرسون با مایک پامپئو، رییس سی آی ای، آماده می شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت جان کلی، رییس دفتر کاخ سفید، در تماسی با وزارت خارجه گزارش های حاکی از فشار کاخ سفید برای برکناری تیلرسون را تکذیب کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG