لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

توفان هاروی قربانی دوم را در تگزاس گرفت؛ پرزیدنت ترامپ: تمرکز بر ایمنی مردم باشد


به دنبال ورود توفان دریایی قدرتمند «هاروی» در ایالت تگزاس و وقوع بارندگی‌های شدید و جاری شدن سیلاب، تشکیلات فدرال موسوم به فیما، که برنامه ریزی و نظارت بر کمک‌های امدادی را بر عهده دارد، واحدهای ویژه امداد و نجات را در شهرها و روستاهای واقع در جنوب شرقی ایالت مستقر کرده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ با انتشار پیام هایی در توئیتر ضمن ابراز همدردی با آسیب دیدگان، توفان هاروی را «شدیدتر از پیش بینی ها» توصیف کرده و گفته است قصد دارد «به محض آن که سفرش به تگزاس خللی در عملیات امدادرسانی ایجاد نکند،» از منطقه بازدید کند.

رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن تقدیر از واکنش مسئولان مربوطه و تلاش های صورت گرفته در تگزاس، تاکید کرده است که در حال حاضر باید تمرکز بر «زندگی و ایمنی» ساکنان مناطق توفان زده این ایالت جنوبی باشد.

بنا بر اعلام اداره هواشناسی آمریکا، به احتمال زیاد توفان هاروی می‌تواند در نهایت باعث بارش بیش از ۹۰ سانتی متر باران در جنوب تگزاس شود. بیشتر خسارت ها تا کنون در شهر هیوستون گزارش شده است.

مقام های محلی می‌گویند، دومین کسی که در جریان این توفان فاجعه بار کشته شد، زنی بود که بعد از آن که خودرو اش در روز شنبه در شهر هیوستون در میان سیلاب گیر افتاد، از خودرو خارج شد و جریان شدید آب او را با خود برد. رسانه های آمریکا عصر روز گذشته از نخستین قربانی توفان در شهر راکپورت خبر دادند.

بیش از ۳۰۰ هزار نفر از ساکنان مناطق ساحلی تگزاس فاقد برق هستند، و مقام های محلی و امدادرسانان سازمان پدافند غیرعامل، پیش از برخورد توفان هاروی به زمین، تعداد زیادی از ساکنان شهرها و روستاها در جنوب شرقی آن ایالت را به مناطق امن تر برده بودند.

شمار زخمی ها تاکنون ۱۴ نفر اعلام شده است.

مرکز ملی توفان شناسی آمریکا اعلام کرد سرعت بادهای توفان هاروی به نصف کاهش یافته و تبدیل به تند باد استوایی شده است. اما گارد ساحلی تاکید می‌کند کم شدن سرعت بادها به معنی پایان توفان نیست.

کاپیتان تونی هان، فرمانده گارد ساحلی بندر کورپس کریستی می گوید «تاکید می‌کنم که توفان تمام نشده، بلکه این تندبادی است که با سرعت کم حرکت می‌کند. از آنهایی که منطقه را ترک کرده‌اند خواهش می کنم تا آرام شدن اوضاع به اماکن خود مراجعت نکنند. خطرات زیادی در محل توفان وجود دارد، بنابر این در همان محلی که اسکان موقت داده شده‌اید، باقی بمانید.»

شدت توفان هاروی که سرعت بادهای آن در شدید ترین حالت به ۲۰۸ کیلومتر در ساعت می‌رسید، از درجه چهار طبقه بندی شده، و گرگ ابوت فرماندار تگزاس که در ابتدا سی منطقه از آن ایالت را به عنوان مناطق اضطراری تعیین کرده بود، آن را به پنجاه منطقه افزایش داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG