لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۶

تعداد کشته های توفان در هیوستون به ۵ نفر رسید؛ چهارمین شهر بزرگ آمریکا زیر آب


بزرگراه ۴۵ تگزاس که زیر سیل رفته است.
بزرگراه ۴۵ تگزاس که زیر سیل رفته است.

با گذشت دو روز، از توفان «هاروی» شهر هیوستون در ایالت تگزاس هنوز زیر آب است. در این شهر که چهارمین شهر بزرگ آمریکاست، چند هزار داوطلب و گارد ملی آمریکا سعی در نجات سیل زدگان دارند. تازه ترین آمارها حکایت از مرگ ۵ نفر و زخمی شدن بیش از ده نفر حکایت دارد.

توفان «هاروی» از سمت خلیج مکزیک از جمعه شب آغاز شد و در مدتی کمتر از ۲۴ ساعت، هیوستون و برخی دیگر شهرهای جنوبی ایالت تگزاس زیر بارش بیش از ۷۰ سانتیمتر باران بود.

فرماندار ایالت تگزاس از واکنش و تلاش دولت فدرال برای کمک به مردم تقدیر کرد و کاخ سفید اعلام کرد، پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه، برای بازدید از تلاش های امداد رسانی و خسارات وارده به شهر هیوستون سفر می کند.

پرزیدنت ترامپ در توییتی از تلاش های ایالتی و فدرال در کمک رسانی به مردم گرفتار در سیلاب تقدیر کرد و گفت، به گفته کارشناسان این سیلاب هر پانصد سال یک بار رخ می دهد.

پرزیدنت ترامپ همچنین گفت امیدوار است سفرش به تگزاس ، فعالیت های امداد رسانی را مختل نکند.

امداد رسانی برای نجات مردم در شهرهای ساحلی تگزاس که گرفتار سیلاب فاجعه باری شده اند، روز یکشنبه تشدید شد. سطح سیلاب در برخی مناطق به بیش از یک متر رسیده است.

امداد گران به سیل زدگان کمک می کنند. تاکنون صدها نفر از خانه های سیل گرفته نجات یافته اند.
امداد گران به سیل زدگان کمک می کنند. تاکنون صدها نفر از خانه های سیل گرفته نجات یافته اند.

نمایی از شهر هیوستون که زیر سیل رفته است.
نمایی از شهر هیوستون که زیر سیل رفته است.

یکی از سکنه هوستون به صدای آمریکا گفت ، به سختی از میان سیلاب که شبیه روخانه است، برای تهیه غذا ، عبور کرد. او گفت خودرو و خانه اش به زیر آب فرو رفت.

تا روز دوشنبه، صدها مورد امداد رسانی با استفاده از هواپیماهای شناسایی، هلیکوپتر، قایق، خودروهای آبی/ خاکی برای نجات ساکنان گرفتار در سیلاب انجام شد.

نجات یافتگان به پناهگاه هایی در ارتفاعات بالاتر منتقل می شوند. مقام ها از آن هایی که در خانه هایشان مانده اند، خواسته اند به بام خانه های خود بروند و با تکان دادن پارچه ای، محل خود را نشان دهند.

فرماندار تگزاس در تازه ترین گفتگو به خبرنگاران گفت اولویت ما نجات مردم است. ما با مقام های محلی برای این هدف همکاری می کنیم.

تمامی بزرگراه های هیوستون، رودخانه شده است و دو فرودگاه این شهر بسته شده است.

یکی دیگر از بزرگراه های هیوستون (۶۱۰) که زیر سیل رفته است.
یکی دیگر از بزرگراه های هیوستون (۶۱۰) که زیر سیل رفته است.

مقام ها چند پالایشگاه نفت در منطقه هیوستون را تعطیل کردند. این اقدام حدود دوازده درصد از ظرفیت تولید را کاهش می دهد و موجب افزایش محسوس قیمت بنزین و گازوئیل در آمریکا شد.

کارشناسان هواشناسی طوفان هاوری را بی سابقه ترین طوفان در تاریخ این ایالت خوانده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG