لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۱

چرا ترامپ مخالف سختگیری فروش سلاح است


پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه شنبه بار دیگر با تصویب قوانین سختگیرانه تر برای تهیه و خرید اسلحه در آمریکا مخالفت کرد.

پرزیدنت ترامپ در کنفرانس خبری با همتای کره جنوبی در سئول، در پاسخ به سئوالی درباره اعمال سیاست های سختگیرانه تر برای خرید سلاح گرم، به عنوان راهکاری برای کاهش از کشتارهائی مانند آنچه در کلیسایی در تگزاس رخ داد گفت که نیازی به تغییر در قوانین کنونی نیست.

آقای ترامپ خطاب به خبرنگاری که در اینباره سئوال کرد، گفت : اگر آنچه را که تو پیشنهاد می دهی اجرایی شود، هیچ تغییری در نتیجه آنچه سه روز پیش رخ داد بوجود نمی آمد. البته آنوقت فرد شجاعی که که توانست آن ضارب را از پای در آورد، هم اسلحه ای در وانتش نداشت. صرفا این را بگویم که اگر او اسلحه در اختیار نداشت، شاید ضارب بجای کشتن ۲۶ تن، صدها تن را می کشت. بله من درباره سختگیری اینگونه فکر می کنم.

اشاره آقای ترامپ به رویداد روز یکشنبه تیراندازی در تگزاس است. بعد از اینکه «دوین کلی» شلیک به سمت مردم در کلیسا را آغاز کرد، یک شهروند که اسلحه داشت، به تیراندازی او پاسخ داد و مهاجم فرار کرد.

خبرنگار در ادامه از پرزیدنت ترامپ پرسید که آیا تصمیمی در مورد تغییر در مقررات خرید اسلحه، دارد یا خیر؟ که رئیس جمهوری آمریکا گفت: به شهرهایی که دارای سختگیرانه ترین قوانین خرید اسلحه هستند مانند شیکاگو، نگاه کنید. وضعیت این شهر فاجعه است. یادتان باشد اگر آن مرد دیگر اسلحه نداشت، آنچه در تگزاس گذشت بسیار بسیار بدتر می بود.

آقای ترامپ روز دوشنبه در ابتدای سفرش به کشورهای شرق آسیا، با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد و از دیگران خواست برای آنها دعا کنند.

رئیس جمهوری آمریکا تیراندازی یکشنبه را ناشی از یک مشکل روانی در آمریکا و بسیار دردناک و غیر قابل توصیف خواند.

کریس کومبز، مامور تحقیق این پرونده در پلیس فدرال، اف.بی.آی می گوید که هیچ نشانه ای از اینکه فرد ضارب از خرید اسلحه منع شده است، وجود نداشت.

وی گفت: سیستم بررسی فوری جرایم جنایی ملی، در پیشینه او هیچگونه ممانعتی برای خرید اسلحه توسط او ندید. در سه بررسی دیگر که در بانکهای اطلاعاتی کشوری انجام دادیم، در هیچ یک از این سه بانک اطلاعاتی ما به هیچگونه اطلاعاتی مبنی بر اینکه او مجاز به خرید اسلحه گرم نیست، نیافتیم.

فرد ضارب، که به تایید مقام های پلیس محلی، یک نیروی اخراجی ارتش آمریکا بوده است، موجب آغاز تحقیق نیروی هوایی در مورد اینگونه افراد شده است. زیرا نام فردی با پیشینه محکومیت در پرونده خشونت خانگی که در حال خدمت در نیروی هوایی بوده، باید وارد بانک اطلاعاتی کشور می شده است.

برخی از گزارشها از اختلافات عمیق بین فرد ضارب و مادر همسرش خبر می دهد.
مادر همسر فرد ضارب از افرادی است که معمولا در آن کلیسا عبادت می کرده است.
اما یکی از مقامات انتظامی ایالت تگزاس، این کشتار را فراتر از این مساله می داند.

فریمن مارتین مدیر منطقه ای اداره ایمنی عمومی ایالت تگزاس گفت: راههای متفاوتی برای برخورد با مادر همسرش در اختیار داشت، اما هیچکدام شامل حضور در کلیسا با ۱۵ خشاب مسلسل نیست. به نظرم او با هدف و منظور دیگری در کلیسا حاضر شده بود.

اگر چه فرد ضارب خودکشی کرده، اما بنا به گزارش پلیس، در بدن او دو گلوله دیگر دیده می شود، که بنا به گزارشها توسط فردی که اسلحه بهمراه داشته، شلیک شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG