لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

تگزاس بالاتر از عراق و ایران، سومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان می‌شود


شکوفایی نفت سنگ شرایط اقتصادی در ایالت تگزاس آمریکا را که محل دو میدان نفتی عظیم است، رونق بیشتری داده است.

وبسایت «سی ان ان» در گزارشی نوشت: کاهش هزینه های حفاری نفت باعث انفجاری در بهره برداری از میدان نفتی «پِرمییَن بِیزین» در غرب تگزاس شده است. «اچ اس بی سی» در گزارشی تازه پیش بینی کرده است که تولید نفت تگزاس در سال آینده از عراق و ایران پیشی خواهد گرفت.

این بانک سرمایه گذاری می گوید اگر تگزاس کشوری مستقل بود می توانست پس از روسیه و عربستان سعودی تولید کننده شماره ۳ نفت در جهان محسوب شود.

باب مکنَلی، رئیس موسسه مشاوره «گروه انرژی رَپیدین»، می گوید: «این مساله ای شایان توجه است. میدان نفتی پِرمییَن برای اقتصاد جهانی یک موهبت است.»

تولید فزاینده تگزاس با توجه به بالارفتن شدید قیمت نفت و افزایش حداکثری تولید نفت عربستان سعودی لازم است.

بعضی مدیران نفتی معتقدند میزان ذخایر نفتی در «پِرمییَن» با میدان نفتی «غوار» در عربستان سعودی که بزرگترین میدان نفتی متعارف جهان است، رقابت می کند.

پیشرفت های سریع فنی باعث کاهش هزینه های استخراج در هر کجا خصوصا از «پِرمییَن» شده است.

به باور مکنلی «صنعت نفت رمز حفاری نفت از سنگ را شکسته است».

انقلاب نفت سنگ همچنین در میدان نفتی «ایگل فورد» در جنوب تگزاس نشانگر تغییر چشم انداز انرژی در جهان است. ایالات متحده بیش از هر زمانی نفت تولید می کند و وابستگی اش به واردات از خاورمیانه متلاطم کمتر شده است.

باب مکنلی که پیشتر از مقامات کاخ سفید بود گفت: «این تحول، جهان را صلح آمیز نخواهد کرد، اما از تلاطم آن خواهد کاست.»

اسکات شفیلد، رئیس «منابع طبیعی پایونیر»، یکی از شرکت های فعال در «پِرمییَن»، گفته بود ایالات متحده در پاییز به بزرگترین تولید کننده نفت جهان تبدیل خواهد شد.

انتظار می رود که مجموع تولید «پِرمییَن» و «ایگل فورد» از ۲ و نیم میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۴ به ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ برسد. این یعنی بیش از نیمی از کل تولید نفت آمریکا در تگزاس انجام می شود.

عراق روزی ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه و ایران حدود ۳ میلیون بشکه در روز تولید می کنند. احتمالا تولید نفت ایران در سایه تحریم های آمریکا کاهش پیدا خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG