لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

اعلام تیپ شهدای یارموک بعنوان یک سازمان تروریستی


در اوائل ژوئن، وزارت خارجه امریکا اعلام کرد گروه افراطی تیپ شهدای یارموک یک سازمان تروریستی خارجی شناخته شده است.

معنای آن این است که هر دارائی و حساب متعلق به اعضای یا نهادهای وابسته به آن در محدوده قضایی امریکا بی درنگ بسته می شود و گروه دیگر به شبکه مالی جهانی دسترسی نخواهد داشت.

هیچ شهروند یا شرکت امریکایی اجازه نخواهد داشت با تیپ شهدای یارموک یا وابستگان به آن معامله کند.

افزون بر این، هیچ شهروند یا شرکت امریکایی نمی تواند آگاهانه حمایت مادی یا منابع برای آن فراهم آورد، یا حتی در صدد چنین کاری بر آید.

تیپ شهدای یارموک چهارسال پیش در شهر درعه در جنوب سوریه تشکیل شد. بیشتر در جنوب سوریه و در امتداد مرز های کشور با اردن و اسرائیل فعالیت داشت ،مسئول شماری از آدم ربائی ها بود و به ویژه پرسنل سازمان ملل متحد را هدف می گرفت. در مارس ۲۰۱۳، این گروه ۲۱ صلح بان فیلیپینی را ربود. دو ماه بعد چهار صلح بان فیلیپینی دیگر را از بلندی های جولان ربود.

تیپ شهدای یارموک در دو یا سه سال بعد از موجودیت اش با گروه های دیگر، بویژه جبهه نصرت، برای یک سلسله عملیات متحد شد. از جمله تصرف یک پایگاه پدافند هوائی ، شماری پاسگاه های نظامی و یک گذرگاه مرزی در نزدیک درعا، که به آن امکان می داد منطقه مرزی از بلندی های جولان تا اردن را کنترل کند.

در اواخر ۲۰۱۵، تیپ شهدای یارموک با جبهه نصرت اختلاف پیدا کرد و با داعش که مشتاق بود در جنوب سوریه نفوذی به دست آورد اعلام بیعت کرد.

وضع تحریم ها توسط امریکا علیه تروریست ها ابزار نیرومندی است. قرار دادن تیپ شهدای یارموک در فهرست سازمان های تروریستی به مردم امریکا و جامعه بین المللی یادآور می شود که این گروه در تروریسم فعال است.

و امریکا گامی قاطع بسوی مختل کردن توانایی گروه برای اجرای برنامه های مرگبارش بر می دارد.

XS
SM
MD
LG