لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۲

جان کری و مقابله با تروریسمجان کری وزیر امورخارجه آمریکا در سخنانی در مجمع ضد تروریسم جهانی، حملات تروریستی اخیر در نایروبی در کنیا و پیشاور در پاکستان را محکوم کرد. در نایروبی، دست کم 68 مرد، زن وکودک بی گناه جانسپردند و بسیاری مجروح شدند. در پیشاور، حمله ای شنیع به کلیسای آل سنتز، حد اقل 85 کشته و 100 مجروح برجا گذاشت.
کری تاکید کرد آمریکا قاطعانه در کنار مردم کنیا و پاکستان ایستاده است. او گفت روشن است که جهان باید مراقب تروریسم باشد و افزود "ما مجبور هستیم راهی برای جلوگیری از چنین شرارت هایی پیدا کنیم. این عملیات از ما می خواهد بر تعهد خود به برخورد با افراط گرایی خشن و پیشبرد شکیبایی در هر کجا بار دیگر تاکید بگذاریم."
از کنیا تا پاکستان، از مالی تا یمن، تهدید از همیشه پراکنده تر و از نظر جغرافیایی نامتمرکزتر است، و پرداختن به آن تمام ابزار موجود: سیاسی، اقتصادی، دیپماتیک و نظامی، و شاید مهمتر از همه، قدرت عقاید را ایجاب خواهد کرد. بطورخلاصه، به یک رویکرد دراز مدت استراتژیک و فراگیر، با احترام به حقوق بشر وحکومت قانون در راس آن، نیازخواهد بود.
جان کری گفت "مقصود فقط این نیست که تروریست ها از خیابان ها دور نگاهداشته شوند. هدف، فراهم آوردن فرصت های اقتصادی بیشتر برای جوانان محرومی است که در خطر استخدام شدن در گروه های تروریستی قرار دارند."
مجمع جهانی ضد تروریسم دو سال پیش تاسیس شد و به یک نهاد بین المللی برای همکاری علیه تروریسم تبدیل شده است. مجمع رهنمودهای عملی در مورد چگونگی توانبخشی و ادغام تروریست های محکوم در جامعه ، ونخستین مجموعه رفتارهای خوب بین المللی جهت مبارزه با آدم ربایی برای باج گیری بعنوان تاکتیک جمع آوری پول توسط تروریست ها را تدوین کرده است.
اعضای مجمع بیش از 200 میلیون دلار برای حمایت از آموزش و دیگر برنامه های افزایش توانایی ها در مقابله با افراط گرایی خشن و تقویت حکومت قانون بسیج کرده اند. وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد ایالات متحده قصد دارد 30 میلیون دلار دیگربرای انجام این ارجحیت ها تعهد کند.
او گفت "ما با تهدید مشترکی در تروریسم روبرو هستیم و مسئولیت ما روشن است: نیاز داریم به جهان ثابت کنیم که آنچه ما باتفاق می سازیم، و قدرت عقاید ما، از آنچه تروریست ها می خواهند نابود کنند قوی تر است."
XS
SM
MD
LG