لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۲

همکاری برای نبرد با تروریسم


هرچند جامعه بین المللی در برخورد با افراط گرایی خشن و فعالیت های تروریستی و شکست آن گام هایی بلند برداشته است، خطر تروریسم همچنان باقی و غیر قابل انکار است.

توانایی القاعده برای انجام فعالیت های تروریستی ممکن است کم شده باشد، اما تهدید آن در حالی که گروه هایی در مناطق دور دست مانند مالی، سومالی و یمن با آن بیعت می کنند، گسترش یافته است. و بیشتر از گذشته با آدم ربایی برای باجگیری هزینه فعالیت هایشان را تامین می کنند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در مجمع مقابله جهانی با تروریسم گفت «درست به همان اندازه که تهدید های رو در روی ما از مرزها و اقیانوس ها می گذرد، پاسخ های ما نیز باید چنین باشد. برای شکست دادن شبکه تروریسم، ما نیاز داریم کاری بیشتر از بیرون راندن تروریست ها از رزمگاه انجام دهیم.»

او گفت: «ما نیاز داریم به منابع مالی، یارگیری و امنگاه هایشان حمله کنیم. نیاز داریم ایدئولوژی آنها را هدف بگیریم و جاذبه آن را، به ویژه برای جوانان، کاهش دهیم. ما نیاز داریم شرایط زنان را بهبود بخشیم، زیرا امنیت آنها شاخصی برای امنیت جوامع است، و ما نیاز داریم به تقویت توانایی های ملت هایی که می خواهند در این جنگ پیروز شوند کمک کنیم.»

هیلاری کلینتون گفت تقویت نهادهای مدنی بخشی مهم از استراتژی ما است، و ما هم اینگ گام های در این جهت بر می داریم. اما اگر قراراست علیه تروریسم پیشرفت کنیم، اساسی است که ایدئولوژی افراطی را شکست دهیم، راه را بر گسترش رادیکالیسم ببندیم، و جریان جذب نفرت جدید به شبکه های تروریستی را کند سازیم.

کلینتون گفت ما باید حکومت قانون را دنبال کنیم، و افزود: «تجربه به ما می آموزد که دمکراسی ها بهتر از دیکتاتوری ها برای ایستادگی در برابر تروریسم مجهز هستند. آنها راه های سازنده ای برای بیان ناراحتی سیاسی فراهم می آورند، فرصت هایی برای پویایی و کامیابی ایجاد می کنند که گزینه هایی در برابر افراط گرایی خشن عرضه می کنند، و دارای نهادهای اداری کارساز تری هستند.»

وزیر امور خارجه امریکا گفت «ما با دشمنان سرسختی روبرو هستیم که مصمم هستند شهروندان را بکشند، جوامع را مختل کنند، و ایدئولوژی نفرت را گسترش دهند. و ما نمی توانیم سیاست هایی را که مانع از همکاری می شوند یا به رادیکالیسم دامن می زنند دنبال کنیم.»

کلینتون گفت «همه ما متعهد هستیم به مصاف این چالش برویم، و ایالات متحده مفتخر است به کار با شما برای پیشبرد کوشش های مشترک ادامه دهد.»
XS
SM
MD
LG