لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۶

جان برنان: احتمال حمله تروریستی دیگری وجود دارد


جان برنان، مشاور ارشد ضد تروریسم پرزیدنت اوباما
جان برنان، مشاور ارشد ضد تروریسم پرزیدنت اوباما

آمریکا می گوید تروریست ها اینک برای تامین منابع مالی ثابت با مشکل روبرو هستند.

تیموتی گایتنر وزیر خرانه داری آمریکا روز پنجشنبه در یک گرد همایی در واشنگتن گفت از شمار پشتیبانان مالی القاعده روز به روز کاسته می شود.

گایتنر تلاش القاعده را برای تامین پول نقد، برآیند تلاش های جاری بین المللی و آمریکا در شناسایی اعانه دهندگان به شبکه تروریستی و ضربه زدن به آنها با وضع تحریم ها دانست. وزیر خرانه داری آمریکا همچنین گفت مرگ بن لادن به تلاش های گروه برای جمع آوری پول صدمه زده است.

وزیر خزانه داری آمریکا می گوید مشکلات مالی فعلی القاعده با وضعیت مالی آن در ۱۰ سال پیش، زمانی که به حمله علیه مرکز تجارت جهانی در نیویورک و پنتاگون دست زد، تفاوت زیادی دارد. با این حال با اشاره به آمادگی القاعده به کنار آمدن با هر وضعیتی، پیش بینی می کند که این شبکه به یافتن راه هایی برای دسترسی به پول ادامه خواهد داد.

جان برنان، مشاور ارشد ضد تروریسم پرزیدنت اوباما نیز در گرد همایی حضور داشت و گفت هرچند عملا هر گروه عمده وابسته به القاعده یک رهبر یا فرمانده عملیاتی را از دست داده است، اما گروه به توطئه چینی علیه آمریکا ادامه می دهد.

در همین حال، رییس مشترک کمیسیون دو حزبی ۱۱ سپتامبر روز پنجشنبه به نمایندگان گفت آمریکا هنوز به اندازه ای که باید امن و بی خطر نیست.

لی هامیلتون، عضو پیشین کنگره، به کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان گفت آژانس های گوناگون ضد تروریسم هنوز رهبری واحدی ندارند. هامیلتون همچنین خواهان بهبود بیشتر تقسیم اطلاعات مهم در آژانس های ضد تروریسم شد.

جین دودورا، بازرس کل که ریاست اداره حسابرسی دولت را بر عهده دارد، از درخواست هامیلتون پشتیبانی کرد و گفت کشور به قانونی نیاز دارد که روشن سازد مدیر آژانس اطلاعات ملی بالاترین مقام اطلاعاتی در کشور است.

تام ریج نخستین وزیر امنیت داخلی آمریکا نیز در کمیته مجلس نمایندگان حضور یافت و یادآور شد که بدون توجه به میزان سخت کوشی مسئولان ضد تروریسم، احتمال حمله دیگری وجود دارد.

XS
SM
MD
LG