لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۱

وزارت امور خارجه آمریکا: القاعده در پاکستان بزرگترین تهدید برای آمریکا است


وزارت امور خارجه آمریکا می گوید هسته مرکزی القاعده در پاکستان در سال ۲۰۰۹ همچنان بعنوان «سهمگین ترین سازمان تروریستی» که آمریکا را هدف می گیرد، باقی بود.
وزارت امور خارجه در گزارش سالیانه خود درباره تروریسم، که روز پنجشنبه منتشرشد، می گوید جامعه اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسید که القاعده سال پیش فعالانه در توطئه چینی عملیاتی علیه آمریکا درگیر بود، و به استخدام افراد جدید، آموزش و اعزام عوامل خود، از جمله افرادی از اروپای غربی و آمریکای شمالی، ادامه داد.
گزارش می گوید القاعده کوشش برای توسعه توانایی های عملیاتی خود را با مشارک با دیگر گروه های تروریستی دنبال کرد. اما سال پیش «شکست های عمده ای» را متحمل شد، که مشکلات عملیاتی و مخالفت از سوی جمعیت های مسلمان از آن جمله است.
با این حال، وزارت امور خارجه می گوید توطئه نافرجام منفجر کردن یک هواپیمای مسافربر آمریکایی در ۲۵ دسامبر ۲۰۰۹، نشان داد که گروه وابسته به القاعده، مستقر در یمن، «نه فقط علاقه، بلکه توانایی» حمله به آمریکا را افزایش داده است.
گزارش می گوید بر موارد تبدیل شدن آمریکاییان به عواملی برای سازمان های تروریستی یا طرفداران افراط گرایی خشن، افزوده شده است.
گزارش همچنین می گوید شمار فزاینده ای از جوانان در جنوب آسیا و خاورمیانه، در حالی که جمعیت جوان بسرعت رشد می کند، ممکن است در خطر باشند، و اضافه می کند مسلمانان در اروپا نیز، اگر به تجربه مشکلات ادغام در جوامع ادامه دهند، ممکن است مستعد جذب در القاعده بشوند.
گزارش وزارت امور خارجه آمریکا همچنین یاد آور می شود در حالی که تروریست ها از فناوری های مدرن برای انتقال پول، تبلیغ، طرح ریزی حملات و هماهنگ ساختن حرکات و جابجایی ها استفاده می کنند، ایالات متحده بر تمرکز بر فعالیت های اینترنتی ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG