لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

طراح حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در یک دادگاه فدرال محاکمه می شود


طراح حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در یک دادگاه فدرال محاکمه می شود
طراح حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در یک دادگاه فدرال محاکمه می شود

اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا، می گوید خالد شیخ محمد، طراح متهم حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، همراه با چهار متهم دیگر، در یک دادگاه فدرال در نیویورک محاکمه خواهند شد.

هولدر گفت او از دادستان ها برای هر یک از توطئه گران متهم درخواست مجازات مرگ خواهد کرد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه در توکیو گفت تمامی آنچه از سیستم قضایی آمریکا انتظار می رود، دقیقاً در مورد شیخ محمد اجرا خواهد شد.

اما جمهوریخواهان و منتقدین دیگر می گویند ارجاع پرونده ها از زندان گوانتانامو به یک دادگاه جنائی آمریکا، می تواند مظنونین را از حقوق قانونی که به گفته آنها مسحتق آن نیستند، برخوردار کند.

وزیر دادگستری آمریکا گفت اطلاعاتی که هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته است به او اطمینان می دهد که محاکمه حتی در میان نگرانی های ناشی از بکار بردن تکنیک های بازجوئی سخت علیه بازداشت شدگان، موفق خواهد شد.

هولدر گفت او تصمیم گرفت پرونده های پنج بازداشتی دیگر در بازداشتگاه نظامی در خلیج گوانتانامو را برای محاکمه به یک کمیسیون نظامی ارجاع کند. از جمله آنها عبدالرحیم نشیری است، که به طرح ریزی بمب گذاری مرگبار در ناوشکن آمریکایی کول در یمن در سال ۲۰۰۰ متهم است.

شیخ محمد و متهمان دیگر با اتهاماتی در یک کمیسسیون نظامی آمریکا در گوانتانامو، جایی که در بازداشت هستند، روبرو شدند.

پرزیدنت اوباما زمانی کوتاه پس از ورود به کاخ سفید دستوری برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو ظرف یک سال صادر کرد. اما هولدر روز جمعه گفت ممکن است رعایت این ضرب الاجل دشوار باشد.

در حملات تروریستی ۲۰۰۱ نزدیک به ۳ هزار تن کشته شدند.

XS
SM
MD
LG