لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۵

دولت اوباما از ارائه طرح کاهش سقف مالیات شرکت ها به کنگره خبر داد


دولت اوباما از ارائه طرح کاهش سقف مالیات شرکت ها به کنگره خبر داد
دولت اوباما از ارائه طرح کاهش سقف مالیات شرکت ها به کنگره خبر داد

دولت اوباما امروز، چهارشنبه، اعلام کرد که طرح کاهش سقف مالیات شرکتها را به کنگره آمریکا ارائه خواهد کرد. یک مقام ارشد دولتی گفته است که براساس این طرح، سقف مالیاتی که شرکتها موظف به پرداخت آن هستند، تا ۲۸% کاهش خواهد یافت. به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت آمریکا می گوید کسری مبلغ مالیاتی را که این مؤسسات می پردازند، با مسدود کردن دهها مفری که اکنون برای گریختن از پرداخت مالیات برای شرکتها وجود دارد، جبران خواهد کرد.

درحالی که احتمال اختلاف عقیده میان نمایندگان کنگره برسرسیستم مالیاتی طی سال جاری میلادی که سال انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست، ضعیف به نظر می رسد، اعلام این تصمیم از سوی دولت قاعدتاً موضوع بحث درمناظرات انتخاباتی خواهد بود.

این طرح که بیش از یک سال است درحال شکل گیری است، نخستین اقدام رسمی باراک اوباما درراستای بازبینی قوانین مالیاتی آمریکاست ؛ قوانینی که ازدید کارشناسان مالیاتی ، به جرح و تعدیل فراوان نیاز دارد.

بخش اصلی این بازبینی ، کاهش سقف مالیات بردرآمد اشخاص حقوقی است که هم اکنون ۳۵% است و درمیان کشورهای صنعتی، درشمار بالاترین میزان است و به این سبب، شرکتهای آمریکایی را دربرابر رقبای خارجی خود دردنیای صنعت، از امتیاز کمتری برخوردار می کند.

بخش بحث انگیز طرح، زمانی آشکار خواهد شد که مقامهای مالیاتی آمریکا فاش کنند که قصد دارند کدام «مفرهای مالیاتی» را مسدود کنند.

یک مقام بلندپایه مالیاتی دولت آمریکا می گوید این طرح ، ذره ای به میزان کسری بودجه این کشور- که اکنون حدود یک تریلیون دلار برآورد می شود- نخواهد افزود.

دراین حال، همین طرح که مفرهای مالیاتی را مسدود خواهد کرد، عده ای دیگر را از همین مفرها منتفع خواهد ساخت. این امر به جدال میان گروهها و رایزنانی منجر خواهد شد که از طرحهای تخفیف مالیاتی خود دفاع می کنند.

بعید به نظر می رسد که طرح مالیاتی دولت اوباما، زودتر از ماه نوامبر به کنگره برسد؛ ماهی که شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نیز خواهد بود. مقامهای وزارت خزانه داری آمریکا می گویند اصولی چون «عدالت» در تدوین این طرح رعایت شده است.

تیموتی گایتنر- وزیر خزانه داری آمریکا- هفته گذشته به یکی از کمیته های سنای این کشور گفت که بستن دهها مفر مالیاتی هدف این طرح تازه اند، اما شماری مشوق مالیاتی نیز در این طرح لحاظ شده اند تا به تولید و سازندگی درایالات متحده کمک شود.

درسال ۱۹۸۶ و زمان ریاست جمهوری رانلد ریگان، قانون مالیاتی آمریکا تجدید نظر و بازنویسی شد، و به موجب این تجدید نظر به میزان مالیات پرداختی اشخاص حقوقی افزوده شد. صحبت درخصوص قانون مالیاتی کشور، یکی از مباحث عمده سخنرانی های نامزدهای ریاست جمهوری است. میت رامنی – نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا- روز جمعه دردیترویت سخنرانی عمده ای با محور اقتصاد خواهد کرد. انتظار می رود که جزئیات طرح مالیاتی وی نیز پیش از روز جمعه روشن شود.

XS
SM
MD
LG