لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۱

زمان برگزاری مذاکرات با طالبان ناروشن است


دیپلماتهای بلند پایه آمریکا روز چهارشنبه تلاش کردند تا مذاکرات مقدماتی خود را باطالبان که قرار بود باحضور نمایندگان افغانستان روز پنجشنبه در قطر آغاز شود نجات دهند، زیرا در آخرین ساعات، حامد کرزای از شرکت در این مذاکرات سرباز زد.

آقای کرزای که ظاهرا از گشایش دفتر سیاسی طالبان در دوحه پایتخت قطر ناخرسند است، مذاکرات خود را با واشنگتن نیز در مورد کم وکیف حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان پس از ترک نیروهای ناتو از این کشور در سال ۲۰۱۴ تعلیق کرد.

جنیفر ساکی سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در همین زمینه گفت جان کری روز چهارشنبه به منظور قانع کردن حامد کرزای برای دست برداشتن از مخالفت با گفتگوها دو بار با وی صحبت کرده است.

مذاکرات آمریکا با طالبان قرار بود روز پنجشنبه آغاز شود اما در حال حاضر تاریخ شروع آن روشن نیست.

مخالفت آقای کرزای به نظر می رسد در رابطه با عنوان «امارات اسلامی افغانستان» است که طالبان از آن برای تشکیلات و دفتر خود استفاده می کنند. روز چهارشنبه با دخالت وزارت امور خارجه قطر، تابلوی دفتر طالبان که این عنوان روی آن ذکر شده بود پایین آورده شد، و به جای آن تابلوی «دفتر سیاسی طالبان افغانستان» گذاشته شد.

هنوز روشن نیست که تغییر نام دفتر طالبان در دوحه چه تاثیری بر روی مذاکرات قطر داشته باشد. آقای کرزای با پافشاری می گوید که رهبری مذاکرات باید با دولت افغانستان باشد.

کابل همچنین می گوید تصمیم آمریکا دائر بر دیدار رسمی با شبه نظامیان طالبان، نقش دولت افغانستان را تضعیف می کند.

در همین حال، وزیر امورخارجه پاکستان روزپنجشنبه گفت کشور او با افغانستان و آمریکا گفت و گو کرده است و از روند آشتی در افغانستان پشتیبانی می کند.
XS
SM
MD
LG