لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

وال استریت جورنال از تماس نمایندگان آمریکا و طالبان برای احیای روند صلح افغانستان خبر داد


دیدار زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا در روند صلح افغانستان با نمایندگان کابل و طالبان در دوحه پایتخت قطر - ۸ ژوئیه ۲۰۱۹
دیدار زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا در روند صلح افغانستان با نمایندگان کابل و طالبان در دوحه پایتخت قطر - ۸ ژوئیه ۲۰۱۹

روزنامه وال استریت جورنال روز یکشنبه ۲۱ مهر ماه از قول منابع آگاه گزارش داد که مقام‌های آمریکایی و نمایندگان طالبان گفت‌وگوهایی را برای بررسی راه‌های احیای روند صلح افغانستان - که ماه گذشته به بن‌بست رسیده بود - آغاز کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، اواخر سپتامبر در نیویورک با همتایان دیپلمات بین‌المللی خود ملاقات کرد و اوایل ماه جاری میلادی نیز در پاکستان با نمایندگان گروه اسلامگرای طالبان دیدار و گفت‌وگوهایی داشته است.

به گفته منابع وال استریت جورنال، که این روزنامه آمریکایی هویت آنها را در گزارش مشخص نکرده است، هدف از این دیدارها اتخاذ تدابیر اعتمادساز بوده است؛ تدابیری که می‌تواند شامل تبادل زندانیان میان طالبان و دولت افغانستان، یا کاهش خشونت‌ها باشد.

پرزیدنت ترامپ ماه گذشته مذاکرات صلح با طالبان را در اعتراض به بمبگذاری مرگبار در کابل، به حالت تعلیق درآورد و گفت که طالبان خطای بزرگی کرده‌‌اند و نمی‌دانند که آن را چگونه جبران کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG