لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۰۴:۱۷

رویترز: طالبان اعلام کرد توافق با آمریکا مانع حمله به نیروهای افغان نخواهد شد


یک فرمانده گروه طالبان به خبرگزاری رویترز گفته است که توافق این گروه با دولت آمریکا، باعث توقف حمله‌ها به نیروهای افغان نخواهد شد.

رویترز نام این فرمانده گروه طالبان را ذکر نکرده، اما به نقل از او نوشت: «ما مبارزه خود را با دولت افغانستان برای به دست گرفتن قدرت از طریق زور ادامه خواهیم داد.»

یک عضو دیگر گروه طالبان هم گفته است انتظار می‌رود توافق میان این گروه و دولت آمریکا طی هفته جاری امضا شود و براساس آن «نیروهای ایالات متحده حمله‌های خود را علیه طالبان متوقف خواهند کرد و طالبان هم علیه این نیروها نخواهند جنگید.»

منبع نخست رویترز گفته است که در صورت توافق میان این گروه و دولت آمریکا، در صورتی که طالبان به نیروهای افغانستان حمله کند «آمریکایی‌ها برای کمک به دولت افغانستان پا پیش نخواهند گذاشت.»

پیشتر اعلام شده بود کهبا افزایش احتمال دستیابی به یک توافق صلح میان طالبان و ایالات متحده در آینده بسیار نزدیک، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در روند صلح افغانستان، قرار است پس از گفت‌وگو با طالبان، برای آگاه کردن رهبری افغانستان از جزئیات توافق احتمالی با طالبان به کابل برود.

دو طرف تاکنون در چندین دور با یکدیگر مذاکره کرده‌اند. واشنگتن گفته است که می‌خواهد پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در تاریخ ۲۸ سپتامبر (۵ مهر) توافقی حاصل شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG