لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۵

ابراز نگرانی از پایان ممنوعیت سفر مقامات طالبان


ممنوعیت سفر پنج مقام ارشد طالبان که آمریکا آنها را سال پیش در برابر بازگشت یک سرباز آمریکائی آزاد کرد و به قطر سپرد، روز یکشنبه به پایان میرسد.

این موضوع قانون گذاران آمریکا و مذاکره کنندگان صلح افغانستان را ، که می گویند ممکن است آنها به جبهه جنگ در افغانستان باز گردند، نگران ساخته است.

مقامات دولت آمریکا می گویند آنها با مقامات افغانستان و قطر در تماس هستند، اما در مورد امکان تمدید ممنوعیت سفر بحثی علنی صورت نگرفته است.

زندانیان سابق، مقامات ارشد گروه طالبان بودند که از ۱۹۹۶ تا هفته های پایانی ۲۰۰۱ افغانستان را در کنترل داشت و میزبان شبکه تروریستی القاعده بود.

آنها در ماه مه ۲۰۱۴ ، بر اساس توافقی بین آمریکا و طالبان که با میانجی گری قطر صورت گرفت، با یک گروهبان آمریکائی معاوضه شدند. توافق از قطر می خواست اعضای طالبان را بپذیرد و فعالیت هایشان را برای جلوگیری از خروج از قطر پیش از پایان مه ۲۰۱۵ کنترل کند.

اد رویس، رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، روز جمعه در بیانیه ای گفت که «این آزادی، نادیده گرفتن قوانین آمریکا از سوی کاخ سفید بود.»

رویس اطمینان های امنیتی در تفاهمنامه مبادله زندانیان را « پوشالی» نامید، محکوم کرد و گفت پس از یکشنبه « این اطمینان ها ناپدید می شود و رهبران طالبان آزاد خواهند بود به رزمگاه باز گردند ، و منافع امنیتی آمریکا و آمریکائیان را بخطر بیاندازند.».

اسماعیل قاسم یار، عضو شورای صلح افغانستان، اصرار داشته است پنج طالبان یا بطور نا محدود در قطر بمانند یا به دولت افغانستان تحویل داده شوند.

تلویزیون طلوع بنقل از او گفت « ما هر حرکتی را که از جنگ علیه مردم افغانستان حمایت کند،عملی خصمانه می دانیم.»:

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این پرسش که آیا دولت اوباما نگران آمد و شد مقامات طالبان در آینده هست یانه، گفت « ما با شریکان خود در تماس نزدیک هستیم تا تهدید ناشی از بازداشتی های سابق را به حد اقل برسانیم» .

XS
SM
MD
LG