لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۷

دور ششم گفت‌وگوها میان ایالات متحده و گروه طالبان برگزار می‌شود


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

دور ششم گفت‌وگوها میان مقام‌های دولت آمریکا و اعضای گروه طالبان امروز چهارشنبه یازدهم اردیبهشت ماه در قطر برای صلح در افغانستان انجام می‌شود.

به گزارش رویترز،ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی گروه طالبان گفته است که انتظار می‌رود گفت‌وگوها امروز در قطر آغاز شود. به گفته او مقام‌های آمریکایی پیشتر وارد قطر شده‌اند.

زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان است. خلیل‌زاد پیشتر گفته بود کههر توافق صلحی با گروه طالبان بستگی به اعلام یک آتش بس دائم و تعهد به پایان دادن به جنگ طولانی در افغانستان خواهد داشت.

گروه طالبان اما خواستار خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است.

به گفته نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، دو طرف به یک توافق اولیه برای خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان و در عین حال دادن تضمین از سوی طالبان برای عدم استفاده از خاک افغانستان برای حمله دست پیدا کرده‌اند.

رویترز به نقل از یک فرد نزدیک به خلیل‌زاد نوشته است که او طالبان را تشویق کرده که به گفت‌‌وگو با دولت افغانستان تن دهد. گروه طالبان تاکنون از انجام مذاکرات صلح با دولت افغانستان خودداری کرده است.

ایالات متحده ۱۴ هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد که مشغول آموزش و کمک به نیروهای دولت افغانستان برای مبارزه با گروه طالبان هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG