لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

مذاکره‌کنندگان صلح آمریکا و طالبان وارد پاکستان می‌شوند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان، و مذاکره کنندگان سیاسی طالبان در یک تلاش دیپلماتیک دیگر برای احیای مذاکرات صلح میان واشنگتن و این گروه شورشی، وارد پاکستان شده‌اند.

هیات طالبان چهارشنبه ساعاتی پس از ورود تیم تحت رهبری خلیلزاد وارد اسلام آباد شد. هر دو گروه چند روز را در پایتخت پاکستان خواهند ماند.

هر دو طرف اصرار دارند که برای دیدار با نمایندگان دولت میزبان در پاکستان هستند، اما سهیل شاهین، سخنگوی طالبان، به صدای آمریکا گفت گفتگوی مستقیم بین گروه ۱۱ نفره طالبان و هیات آمریکایی «را رد نمی کنم.» او گفت نمایندگان طالبان تا ۶ اکتبر در پاکستان خواهند بود.

یک سخنگوی سفارت آمریکا در پاکستان به صدای آمریکا گفت خلیلزاد «این هفته برای مشورت‌هایی» با همتایان پاکستانی خود در اسلام آباد است. وی اظهار داشت: «این مشورت ها پیامد مباحثاتی است که ایالات متحده و پاکستان هفته گذشته در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک داشتند.»

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در ملاقات های جداگانه ای با پرزیدنت ترامپ و خلیلزاد در نیویورک از ایالات متحده خواستار از سرگیری روند صلح و به نتیجه رساندن آن با طالبان برای پایان دادن به جنگ در افغانستان شده بود.

سخنگوی طالبان می گوید هیات طالبان شامل مذاکره کننده هایی است که در ۹ دور مذاکرات با ایالات متحده حضور داشته اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG