لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۱

مایک پمپئو در ازبکستان: آمریکا خواستار اثبات اراده طالبان برای کاهش خشونت در افغانستان است


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در سفر به ازبکستان با «عبدالعزیز کاملوف» همتای ازبکستانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه با انتشار یک پیام در صفحه توئیتر خود از دیدار با عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجه ازبکستان خبر داد و محور این گفت‌وگو را اهداف مشترک در حال توسعه دو کشور، حمایت ازبکستان از صلح افغانستان و افزایش همکاری در آسیای میانه عنوان کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مایک پمپئو روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه در یک نشست خبری به موضوع صلح افغانستان اشاره کرد و گفت که طالبان نتوانستند جدیت خود را برای رسیدن به توافق نشان دهند. باید اقدامات بیشتری انجام شود تا مذاکرات صلح آغاز شود.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که آمریکا خواستار اثبات ظرفیت و اراده آن‌ها [طالبان] برای کاهش خشونت و از بین بردن تهدیدهاست.

آقای پمپئو برای رسیدن به این هدف ابراز امیدواری کرد.

پیشتر زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان، روز جمعه برای پیشبرد طرح صلح افغانستان به پاکستان سفر کرده است.

زلمی خلیل زاد، مذاکره کننده ارشد ایالات متحده در امور افغانستان، از طالبان خواسته بود پیش از آن که دو طرف توافق پایان دادن به ۱۸ سال جنگ در افغانستان را امضا کنند برای مدتی تخاصم را متوقف کند.

پرزیدنت ترامپ پیشتر مذاکرات صلح با طالبان را در اعتراض به بمب‌گذاری مرگبار در کابل، به حالت تعلیق درآورد و گفت که طالبان خطای بزرگی کرده‌‌اند و نمی‌دانند که آن را چگونه جبران کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG