لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۳

وزارت دفاع تایوان تلاش برای خرید سلاح از ایالات متحده را تایید کرد


جنگنده‌های ارتش تایوان، عکس از آرشیو
جنگنده‌های ارتش تایوان، عکس از آرشیو

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد این کشور به دنبال خرید تجهیزات نظامی از ایالات متحده، هم‌چون تانک، سیستم دفاعی ضدموشکی و موشک‌های ضد تانک است.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزارت دفاع تایوان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در نامه‌ای درخواست خرید ۱۰۸ تانک آبرامز و چندین مورد موشک‌های دفاعی ضد تانک را به ایالات متحده ارائه کرده است.

براساس گزارش‌ها تایوان همچنین خواهان دریافت ۶۶ فروند جنگنده اف-۱۶ هم شده است.

هنوز مشخص نیست که این درخواست چه زمانی برای مقام‌های ایالات متحده ارسال شده است. از زمان ارسال درخواست، مقام‌های آمریکا ۱۲۰ روز برای پاسخ دادن به این درخواست فرصت دارند.

چین به همه ارتباط‌های رسمی و فروش سلاح از سوی ایالات متحده به تایوان معترض است. پکن عقیده دارد این کار دخالت در امور داخلی و برخلاف تعهداتی است که واشنگتن پیشتر به چین داده بود.

پکن تایوان را بخشی جدانشدنی از چین می‌داند و خود را تنها مرجع قانونی در تعامل با آمریکا و کشورهای جهان می‌خواند.

سیاست ایالات متحده در این زمینه شناسایی «چین واحد» است، اما پرزیدنت دونالد ترامپ قانونی را امضا کرد که براساس آن ایالات متحده می‌تواند به تایوان برای دفاع از خود کمک کند و به این کشور سلاح بفروشد.

زمستان سال گذشته شی جین پینگ، رئیس جمهور چین گفته بود که این کشور به دنبال یکپارچگی صلح‌آمیز با تایوان است، اما استفاده احتمالی از «زور» برای کنترل این جزیره را نیز رد نکرده بود.

تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان، در واکنش به این سخنان از جامعه بین‌الملل خواسته بود با حمایت از تایوان، به این کشور برای مواجهه با چین کمک کنند.

واشنگتن روابط رسمی با تایوان ندارد، اما بر اساس قانون موظف به کمک به دفاع از آن جزیره است. پنتاگون از سال ۲۰۱۰ تاکنون بیش از ۱۵ میلیارد دلار تسلیحات به تایوان فروخته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG