لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۷

وزارت خارجه آمریکا معامله هشت میلیارد دلاری فروش سلاح را به تایوان تایید کرد


وزارت خارجه آمریکا یک معامله احتمالی فروش جنگنده‌های اف-۱۶ را به تایوان و به ارزش ۸ میلیارد دلار، تایید کرده است.

به گزارش رویترز، این معامله شامل ۶۶ هواپیما و ۷۵ موتور ساخت شرکت جنرال الکتریک و سیستم‌های دیگر خواهد بود.

آژانس همکاری‌های دفاعی و امنیتی ایالات متحده در نامه‌ای به کنگره، ضمن اعلام تایید این معامله، گفته است که انجام آن هم به سود ایالات متحده خواهد بود و هم به تایوان اجازه خواهد داد سیستم دفاعی قابل اتکایی داشت باشد.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به فاکس‌نیوز گفته بود پرزیدنت ترامپ هفته گذشته درباره این معامله به کنگره اطلاع داده است.

دولت چین پیشتر نسبت به انجام این معامله هشدار داده بود.

چین به همه ارتباط‌های رسمی و فروش سلاح از سوی ایالات متحده به تایوان معترض است. پکن عقیده دارد این کار دخالت در امور داخلی و برخلاف تعهداتی است که واشنگتن پیشتر به چین داده بود.

پکن تایوان را بخشی جدانشدنی از چین می‌داند و خود را تنها مرجع قانونی در تعامل با آمریکا و کشورهای جهان می‌خواند.

سیاست ایالات متحده در این زمینه شناسایی «چین واحد» است؛ اما مطابق قانون می‌تواند به تایوان برای دفاع از خود کمک کند و به این کشور سلاح بفروشد.

زمستان سال گذشته شی جین پینگ، رئیس جمهور چین گفته بود که این کشور به دنبال یکپارچگی صلح‌آمیز با تایوان است، اما استفاده احتمالی از «زور» برای کنترل این جزیره را نیز رد نکرده بود.

تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان، در واکنش به این سخنان از جامعه بین‌الملل خواسته بود با حمایت از تایوان، به این کشور برای مواجهه با چین کمک کنند.

واشنگتن روابط رسمی با تایوان ندارد، اما بر اساس قانون موظف به کمک به دفاع از آن جزیره است. پنتاگون از سال ۲۰۱۰ تاکنون بیش از ۱۵ میلیارد دلار تسلیحات به تایوان فروخته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG