لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۴

با توجه به تهدیدهای چین؛ آمریکا انتظار دارد هزینه‌‌های دفاعی تایوان افزایش پیدا کند


نماینده آمریکا در تایوان گفته است این کشور انتظار دارد تایوان با توجه به تهدیدهای امنیتی چین، میزان هزینه‌های خود را برای امور دفاعی افزایش دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، برنت کریستین‌سن، نماینده ویژه آمریکا در تایوان گفته است ایالات متحده تصور می‌کند با توجه به تهدیدهایی که تایوان با آن روبه‌رو است، این هزینه‌ها افزایش پیدا کند.

کریستین‌سن مدیر انستیتوی آمریکا در تایوان است که از زمان برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور در سال ۱۹۷۹ به شکل «سفارت دو فاکتوی» ایالات متحده عمل می‌کند.

کریستین‌سن خبر داده است که تنها در دولت پرزیدنت ترامپ، خرید ۴.۴ میلیارد دلار سلاح به کنگره اطلاع داده شده است.

چین پیش از این تهدید کرده بود که هرگونه تلاش تایوان برای کسب استقلال، می‌تواند منجر به بروز «جنگ» شود.

وزارت امور خارجه ایالات متحده پیشتر تایید کرده بود که احتمال فروش بیش از ۲ میلیارد دلار سلاح آمریکایی به تایوان وجود دارد.

همان زمان دولت چین از آمریکا خواسته بود این روند را متوقف کند.

چین به همه ارتباط‌های رسمی و فروش سلاح از سوی ایالات متحده به تایوان معترض است. پکن عقیده دارد این کار دخالت در امور داخلی و برخلاف تعهداتی است که واشنگتن پیشتر به چین داده بود.

پکن تایوان را بخشی جدانشدنی از چین می‌داند و خود را تنها مرجع قانونی در تعامل با آمریکا و کشورهای جهان می‌خواند.

سیاست ایالات متحده در این زمینه شناسایی «چین واحد» است؛ اما مطابق قانون می‌تواند به تایوان برای دفاع از خود کمک کند و به این کشور سلاح بفروشد.

زمستان سال گذشته شی جین پینگ، رئیس جمهور چین گفته بود که این کشور به دنبال یکپارچگی صلح‌آمیز با تایوان است، اما استفاده احتمالی از «زور» برای کنترل این جزیره را نیز رد نکرده بود.

تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان، در واکنش به این سخنان از جامعه بین‌الملل خواسته بود با حمایت از تایوان، به این کشور برای مواجهه با چین کمک کنند.

واشنگتن روابط رسمی با تایوان ندارد، اما بر اساس قانون موظف به کمک به دفاع از آن جزیره است. پنتاگون از سال ۲۰۱۰ تاکنون بیش از ۱۵ میلیارد دلار تسلیحات به تایوان فروخته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG