لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۸

وزارت خارجه آمریکا احتمال فروش سلاح را به تایوان تایید کرد؛ چین خواستار توقف این معامله شد


وزارت امور خارجه ایالات متحده تایید کرد احتمال فروش بیش از ۲ میلیارد سلاح آمریکایی به تایوان وجود دارد. هم‌زمان چین از آمریکا خواست این روند را متوقف کند.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه آمریکا تایید کرده است که احتمال دارد سلاح‌هایی چون تانک‌های آبرامز و موشک‌های استینگر به تایوان فروخته شود. ارزش تقریبی این معامله ۲ میلیاد و ۲۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

وزارت دفاع تایوان ماه گذشته تایید کرده بود که درخواست خرید این تجهیزات را به آمریکا ارائه کرده است. هنوز مشخص نیست تایوان دقیقا در چه تاریخی این درخواست را مطرح کرده، اما از زمان ارسال درخواست، مقام‌های آمریکا ۱۲۰ روز برای پاسخ دادن به این درخواست فرصت دارند.

هم‌زمان وزارت خارجه چین خواستار توقف این روند شد و اعلام کرد که «به شدت» مخالف این معامله است.

چین به همه ارتباط‌های رسمی و فروش سلاح از سوی ایالات متحده به تایوان معترض است. پکن عقیده دارد این کار دخالت در امور داخلی و برخلاف تعهداتی است که واشنگتن پیشتر به چین داده بود.

پکن تایوان را بخشی جدانشدنی از چین می‌داند و خود را تنها مرجع قانونی در تعامل با آمریکا و کشورهای جهان می‌خواند.

سیاست ایالات متحده در این زمینه شناسایی «چین واحد» است؛ اما مطابق قانون می‌تواند به تایوان برای دفاع از خود کمک کند و به این کشور سلاح بفروشد.

زمستان سال گذشته شی جین پینگ، رئیس جمهور چین گفته بود که این کشور به دنبال یکپارچگی صلح‌آمیز با تایوان است، اما استفاده احتمالی از «زور» برای کنترل این جزیره را نیز رد نکرده بود.

تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان، در واکنش به این سخنان از جامعه بین‌الملل خواسته بود با حمایت از تایوان، به این کشور برای مواجهه با چین کمک کنند.

واشنگتن روابط رسمی با تایوان ندارد، اما بر اساس قانون موظف به کمک به دفاع از آن جزیره است. پنتاگون از سال ۲۰۱۰ تاکنون بیش از ۱۵ میلیارد دلار تسلیحات به تایوان فروخته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG