لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۵

پرزیدنت ترامپ: کسانی که به اشتباه آمریکا را به جنگ‌های خاورمیانه کشاندند، هنوز هم اصرار بر جنگ دارند


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

رئیس جمهوری ایالات متحده روز یکشنبه ۲۱ مهر در توئیتی تصمیم عدم دخالت در درگیری‌های جاری در مرز ترکیه و سوریه را «بسیار هوشمندانه» خواند و گفت کسانی که به اشتباه آمریکا را به جنگ‌های خاورمیانه کشاندند، هنوز بر جنگ اصرار دارند.

پرزیدنت ترامپ در توئیت دیگری، با بیان این که کردها و دولت ترکیه سال‌های طولانی است که با یکدیگر در جنگ هستند و آنکارا نیروهای حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، را «از همه تروریست‌ها بدتر می‌داند» افزود، ما اوضاع را از نزدیک دنبال می‌کنیم.

این اظهارات رئیس جمهوری ایالات متحده پس از آن بیان می‌شود که او شب گذشته از صدور فرمانی برای اعطای یک کمک ۵۰ میلیون دلاری به نفع مردم سوریه، از طریق گروه‌های مدافع حقوق بشر و سایر نهادهای فعال در امور بشردوستانه، خبر داد.

وی که پیشتر گفته است از عملیات نظامی ترکیه در مناطق کردنشین شمال سوریه حمایت نمی‌کند، همچنین گفت که با بسیاری از نمایندگان کنگره، از جمله دموکرات‌ها، در مورد اعمال تحریم‌های سنگین بر آنکارا در تماس است و توافق نظر زیادی وجود دارد.

ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه نیروهای کردی که آنکارا می‌گوید با پ‌ک‌ک همکاری می‌کنند آغاز کرد. آنکارا پ‌ک‌ک را گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید هدف این عملیات ایجاد یک منطقه امن در امتداد مرزهایش است.

این اقدام ترکیه انتقاد برخی کشورهای غربی را به دنبال داشته است؛ به طوری که آلمان و فرانسه و نروژ فروش اسلحه به این همپیمان خود در ناتو را تعلیق کرده‌اند. فنلاند نیز پیشتر در اعتراض به این اقدام ترکیه، فروش سلاح به این کشور را متوقف کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG