لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۵

پرزیدنت ترامپ درباره سلاح‌های جنگجویان کرد سوری تصمیم می‌گیرد


منبج از جمله مناطقی است که نیروهای کرد سوریه در آن حضور دارند و نگران حمله ارتش اسد هستند.
منبج از جمله مناطقی است که نیروهای کرد سوریه در آن حضور دارند و نگران حمله ارتش اسد هستند.

فرماندهان آمریکایی دست اندرکار خروج نظامیان از سوریه، توصیه می کنند ارسال سلاح آمریکائی به جنگجویان کرد که با داعش مبارزه می کنند، همچنان ادامه یابد.

چهار مقام آمریکایی در این باره به رویترز گفته اند این پیشنهادها بخشی از برنامه پنتاگون در زمینه بیرون بردن نظامیان آمریکائی از سوریه است اما مشخص نیست که وزارت دفاع آمریکا این پیشنهاد را به کاخ سفید منتقل خواهد کرد؛ و در نهایت پرزیدنت ترامپ با آن موافقت خواهد کرد یا خیر.

به گفته این مقامها، پیشنهاد در نخستین گامهای مرحله ابتدایی در پنتاگون مطرح شده و هنوز در باره آنها تصمیمی گرفته نشده است. در هرحال، درصورت ارائه پیشنهاد به کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ در مقام فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا تصمیم نهائی را خواهد گرفت.

پنتاگون می گوید اظهار نظر در باره سلاح ها و جنگجویان هنوز خیلی زود است.

«شان رابرتسون» سخنگوی پنتاگون می گوید برنامه ریزی در جریان است و توجه در حال حاضر بر روی اجرای دقیق و درست بیرون بردن نیروها و تضمین سلامت و ایمنی آنهاست.

کاخ سفید هنوز در باره پیشنهاد اظهار نظر نکرده است.

نیروهای کرد نگران آن هستند که پس از خروج نظامیان ایالات متحده از شمال سوریه، از یک سو ارتش اسد به آنها حمله کند و یا ارتش ترکیه به این مناطق حمله کند. پیش از این، حمله ارتش ترکیه به شهر عفرین، باعث خروج ساکنان کرد این شهر از این منطقه شده بود.

پرزیدنت ترامپ چهارشنبه گذشته با اعلام شکست کامل داعش، فرمان عقب نشینی نیروهای تقریبا دو هزار نفره آمریکا از شمال سوریه را صادر کرد. این اقدام با انتقادهای زیادی از سوی متحدان آمریکا و در داخل، از سوی جمهوریخواهان، روبرو شد. حتی وزیر دفاع آمریکا نیز استعفا کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، پیشتر با اشاره به مکالمه تلفنی خود با پرزیدنت ترامپ، اعلام کرده بود که کشورش انجام عملیات نظامی علیه گروه های کرد مورد حمایت آمریکا در سوریه را به حال تعلیق در آورده است؛ با این حال، گزارش ها از اعزام واحدهای زرهی این کشور برای تقویت نیروهای ترکیه در مناطق مرزی سوریه خبر دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG