لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۷

دیدگاه| ترامپ حق دارد نیروهای آمریکا را از سوریه خارج کند؛ ماموریت ما تمام شد


یادداشتی در «یو اس ای تودی» از بنجامین فریدمن، مدیر سیاستگذاری در موسسه «اولویت های دفاعی»، و جاستین لوگن، مدیر برنامه ها در «مرکز مطالعات سیاستمداری» در دانشگاه کاتولیک

سیاست آمریکا بر سر سوریه با یک چرخش ۱۸۰ درجه ای روبرو شده است.

ترامپ در اعلام پیروزی در برابر داعش درست می گوید. داعش ۹۹ درصد مناطق تحت کنترل اش را از دست داده است.

این تصمیم بسیاری را در واشنگتن ناخشنود کرده است. آن ها خواهان نقش گسترده تر آمریکا در سوریه هستند.

منطق ادامه حضور در سوریه منطق ضعیفی است. منافع روسیه و ایران در سوریه قوی تر از منافع ما است و به همین منظور از سوی رژیم بشار اسد دعوت شده اند. آن ها پیش از پایان جنگ داخلی در سوریه آن کشور را ترک نخواهند کرد. تنها رها کردن شان برای بازگرداندن ثبات به سوریه لطف به آن ها نیست. ادامه حضور آمریکا در سوریه بهانه ای برای ادامه حضورشان در آن کشور خواهد بود.

خطرناک ترین بخش مساله احتمال بروز یک درگیری احتمالی با نیروهای روسیه و خطر یک جنگ تمام عیار است.

چیزی وجود ندارد که ارزش تحمل این خطرات را برای ایالات متحده داشته باشد.

گزینه ای لیبرال برای جایگزینی بشار اسد در دسترس نیست و این یک واقعیت است که نیروهای طرفدار اسد بخش عمده ای از سوریه را بازپس گرفته اند.

آمریکا می تواند برای حصول یک توافق میان ترک ها، اسد و کردها فشار بیاورد. اما ماموریت نیروهای آمریکا در سوریه شکست داعش بود، نه حفاظت از کردها.

فارغ از این که نسبت به پیام آور و روند کار چه احساسی دارید، تصمیم ترامپ در بیرون آوردن نیروها صحیح است. چیزی در سوریه نیست که ارزش جنگیدن برای پیروزی را داشته باشد.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG