لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

دیدگاه| لطفا هر چه سریع تر سوریه را ترک کنید


یادداشتی در روزنامه هیل از چارلز پنیا، پژوهشگر ارشد اندیشکده «اولویت های دفاعی» و مدیر پیشین مطالعات دفاعی در «انستیتو کیتو»

مایکل لدین از چهره های نومحافظه کار عبارت معروفی دارد: «لطفا سریع تر». او از آن عبارت برای ترغیب به تغییر رژیم در خاورمیانه استفاده می کند. او در توجیه جنگ عراق نوشت: «اگر جنگ را به شکلی موثر جلو ببریم، رژیم های تروریستی در عراق، ایران و سوریه را پایین خواهیم کشید.»

پانزده سال از پیش بینی لدین گذشته است ولی هنوز تحقق نیافته است. اگر چیزی لازم است گفته شود این است که «لطفا سریع تر» راهی برای خروج از این وضع پیدا کنید.

به نظر می رسد، این همان کاری است که پرزیدنت ترامپ تلاش می کند انجام بدهد. یک مقام پنتاگون می گوید وزارت دفاع در حال برنامه ریزی برای خروج «کامل» و «سریع» نیروهای آمریکا از سوریه است.

طبیعتا نومحافظه کاران و لیبرال های طرفدار مداخلات بین المللی با چنین تصمیمی مشکل دارند.

داعش تهدیدی برای آمریکا نیست. در واقع تهدیدی برای رژیم بشار اسد و منطقه است و این امر در ابتدا بر عهده سوری ها، عراقی ها و دیگران شامل ترک ها و کشورهای منطقه خلیج فارس است تا با داعش مبارزه کنند.

در نهایت، شرایط لازم برای قرار دادن نیروی نظامی در خطر زمانی است که منافع امنیت ملی ایالات متحده به طور مستقیم در خطر باشد. این امر در مورد سوریه صدق نمی کند و نکرده است. زمان آن رسیده که به جای خطر بی دلیل با جان جوانان مان، تمام نیروها را از سوریه خارج کنیم. لطفا سریع تر.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG