لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

دیدگاه: کلید پایان دادن به جنگ داخلی سوریه می تواند اقتصاد باشد


مقاله ای از جان الن* و مایکل اوهنلن در نشریه نشنال اینترست

استفاده جمعی عاقلانه غرب و اعراب از اهرم اقتصادی برای ایجاد مناطق خود مختار در سوریه یکی از مولفه های بازگرداندن کمک های بشردوستانه و تشکیل نقاط امن است.

بازسازی سوریه سالی یکصد میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. این پولی است که اسد و متحدانش در اختیار ندارند و فرصتی است برای استفاده از اهرم اقتصادی که البته باید به موفقیت در میدان نبرد منوط شود. این مهم در مناطق کردنشین سوریه تا حدودی تجربه شده است.

البته این طرحی کامل نیست. غرب کماکان نیاز به یافتن راهی برای شکست عناصر وابسته به القاعده در اطراف ادلب شاید با کمک روسیه دارد. باید اطمینان حاصل شود که ترکیه در پر کردن خلاء پس از شکست داعش در شرق سوریه نقشی مهم ایفا می کند و شرایط به یک پیروزی سریع برای ایران بدل نخواهد شد.

استراتژی فراگیر آمریکا که واقع بینانه تر باشد و در تضاد با منافع اصلی روسیه قرار نگیرد شانس موفقیت بیشتری دارد.

با اعلام رسمی این که برکناری بشار اسد به اولویت دوم تغییر کرده است و این امر باید از طریق فشارهای مالی طی زمان و نه از طریق اقدام نظامی مستقیم صورت بگیرد، نشان می دهیم که استفاده استراتژیک از قدرت اقتصادی می تواند به تحقق تمام اهداف اصلی ما در سوریه بیانجامد.

*جان الن، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا، و مایکل اوهنلن، کارشناس ارشد امور خاورمیانه در موسسه بروکینگز، هستند.
* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG