لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

برخورد نیروهای مورد حمایت پنتاگون و سیا در سوریه


یگان های مدافع خلق که در کنار نیروهای سوریه دموکراتیک علیه داعش می جنگند
یگان های مدافع خلق که در کنار نیروهای سوریه دموکراتیک علیه داعش می جنگند

نبیح بولوس، ویلیام هنیگن و برایان بنت در مقاله ای در روزنامه لس آنجلس تایمز می نویسند، گزارش ها از سوریه از درگیری نظامی گروه «فرسان الحق» تجهیز شده توسط سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا با «نیروهای سوریه دموکراتیک» تجهیز شده توسط وزارت دفاع آمریکا در شمال حلب و مرز ترکیه طی دو ماه گذشته حکایت دارد.

بر اساس این گزارش، حملات بین گروه های سنی و کرد و ترکمن پدیده ای تازه در شطرنج سه بعدی سوریه و از دشواری های پیش روی آمریکا در هماهنگ کردن ده ها گروه مسلح مصمم به سرنگونی بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، و نابودی داعش خبر می دهد.

وزارت دفاع آمریکا چندی پیش حدود ۵۰ نیروی ویژه را به بخش کردنشین شرق سوریه اعزام کرد تا گروه های شورشی مورد حمایت آمریکا در سوریه را بیشتر هماهنگ کنند.

حمایت آمریکا از «نیروهای سوریه دموکراتیک» که سال گذشته با کمک پنتاگون شکل گرفت و هشتاد درصدشان نیروهای کرد «یگان های مدافع خلق» هستند موجب خشم دولت ترکیه شده است و گاهی مواضع آن ها را زیر حملات هوایی قرار داده است.

سی آی ای در عین حال مرکز عملیات خود را درون مرزهای ترکیه دارد تا گروه های شورشی در سوریه را مدیریت کرده و موشک های ضد تانک و محموله های اسلحه از عربستان سعودی را در اختیارشان قرار دهد.

در حالی که اقدامات پنتاگون بخشی از تلاش های آشکار آمریکا و متحدانش برای شکست داعش عنوان می شود، حمایت سی آی ای از بعضی گروه های شورشی بخشی از برنامه های پنهانی آمریکا برای حفظ فشار بر دولت اسد در طول مذاکرات صلح تعبیر می شود.

گروه های مورد حمایت پنتاگون و سی آی ای در سوریه پیشتر در دو منطقه جداگانه علیه داعش و نیروهای اسد می جنگیدند اما حملات هوایی اخیر نیروهای روسیه موجب تضعیف جنگجویان ضد اسد در شمال غربی سوریه شده است و نیروهای تحت رهبری کردها فضایی برای گسترش مناطق تحت کنترل شان در اطراف حلب دیده اند و همین زمینه برخورد این نیروها را افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG