لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

نشست اضطراری سازمان ملل درباره وضعیت شهرهای تحت محاصره سوریه


شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه ۲۵ دی ماه برای بررسی وضعیت ساکنان شهرهای تحت محاصره در سوریه، نشست اضطراری تشکیل می‌د‌هد.

پیش از این نشست بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد، جلوگیری از دسترسی مردم به مواد غذایی در سوریه را "جنایت جنگی" قلمداد کرد و از طرفین درگیری خواست هر چه زود‌تر این رویه را خاتمه دهند.

به گزارش سازمان پزشکان بدون مرز، در طول شش هفته گذشته، تنها در شهر مضایا، دست کم ۲۸ نفر به دلیل گرسنگی جان خود را از دست داده‌اند.

گرچه در پی انتقادهای شدید بین‌المللی، دولت سوریه از روز دوشنبه اجازه ورود تعدادی از کاروان‌های امدادی حامل مواد غذایی و مایحتاج اولیه زندگی را به شهرهای محاصره شده صادر کرد،‌ دبیر کل سازمان ملل و نمایندگان آمریکا، فرانسه و بریتانیا، سه عضو دائم شورای امنیت، نسبت به احتمال مرگ ساکنان شهر مضایا و دیگر نقاط سوریه، که در محاصره نیروهای متخاصم هستند، هشدار داده‌اند.

بان کی مون در این رابطه گفت "واضح و روشن بگویم؛ استفاده از گرسنگی و قحطی به عنوان یک اسلحه، جنایت جنگی محسوب می‌شود و همه طرف‌های درگیر از جمله دولت سوریه که مسئولیت اصلی حفظ جان مردم آن کشور را بر عهده دارد، مرتکب این عمل و کارهای ظالمانه دیگری شده‌اند که به موجب قوانین بین المللی محکوم و مذموم شناخته می‌شود.

بیش از ۴۰۰ هزار نفر از شهروندان سوریه، ساکن شهرهای تحت محاصره هستند و‌ دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید، وضعیت سه شهر‌ مضایا، کفریا و فوعه، ‌اسفبار و نگران کننده است و ساکنان آن به دلیل گرسنگی به پوست و استخوان تبدیل شده‌اند.

مضایا ماه هاست که در محاصره نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان حزب الله لبنان است و دو شهر عمدتا شیعه نشین دیگر، یعنی فوعه و کفریا، در محاصره پیکارجویان و نیروهای مخالف دولت هستند.

خالد اصفادی، عضو تیم عملیات نجات سوریه که وظیفه کمک رسانی به شهرهای محاصر شده را دارد، گفته است "وقتی ما وارد مضایا شدیم، شاهد کودکان گرسنه و قحطی زده بودیم و امیدواریم بتوانیم آن‌ها را از شهر خارج کنیم تا در مراکز مراقبتی ویژه نگهداریشان کنیم."

سازمان‌های امدادرسان بین المللی می‌گویند، وضعیت در برخی دیگر از شهرهای سوریه نیز وخیم است.

این سازمان از تمامی کشور‌ها، به ویژه کشورهای نزدیک به حکومت سوریه، از جمله روسیه، می‌خواهند تا از نفوذ خود برای دسترسی و امدادرسانی به مناطق تحت محاصره استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG