لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۵

افزایش تلاش های دیپلماتیک در سوریه


تلاش های بین المللی برای متوقف کردن جنگ داخلی و کشتار در سوریه شدت می گیرد.

هفته پیش، ۱۹ کشور، از جمله آمریکا، روسیه و ایران و شماری از کشورهای عرب و اروپایی، و نیز نمایندگانی از اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد، برای گفت و گوهای دوجانبه و چند جانبه به منظور تهیه چارچوبی جهت یک راه حل سیاسی برای خشونت در سوریه در وین جمع شدند.

خشونت زمانی آغاز شد که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه علیه معترضان صلح جوی طرفدار دموکراسی در ماه مارس ۲۰۱۱ به گلوله متوسل شد. مناقشه از آن هنگام به جنگ داخلی تبدیل شده و رشد گروه های تروریستی مانند داعش را موجب شده است.

پس از جلسات، جان کری وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد «متوقف ساختن گسترش مناقشه و فراهم آوردن چارچوب معتبری برای صلح، فشار از جهات مختلف را ایجاب خواهد کرد.»

آقای کری موضع آمریکا را تکرار کرد که هرگز نمی توان به داعش یا دیگر سازمان های تروریستی اجازه داد متحد شوند یا بر سوریه حکومت کنند، و افزود چنین راهی برای بشار اسد نیز وجود ندارد. مردم سوریه شایسته گزینه ای متفاوت هستند.»

با این حال، وزیر خارجه تاکید کرد طرف ها نمی توانند اجازه دهند اختلافاتشان در مورد اسد از امکان دیپلماسی برای پایان دادن به کشتار و یافتن راه حل جلوگیری کند.

در پایان جلسات، شرکت کنندگان بیانیه مشترکی صادر کردند که اصول موافقت شده برای پیشرفت را مشخص می کند، از جمله تعهد به وحدت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه، حفاظت از حقوق تمام سوری ها، شکست داعش و دیگر گروه های تروریستی، نیاز به شتاب بخشیدن به کوشش های دیپلماتیک برای پایان داادن به جنگ، و تلاش به رهبری سازمان ملل متحد برای ترتیب دادن جلساتی بین دولت سوریه و اپوزوسیون با هدف تشکیل یک دولت معتبر، فراگیر و غیرفرقه ای، و به دنبال آن تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات. اصل دیگری که با آن موافقت شد، تعهدی بود که هدایت روند سیاسی را سوریه را برعهده خواهد داشت، و مردم سوریه در باره آینده کشور تصمیم خواهند گرفت.

شرکت کنندگان موافقت کردند ظرف دو هفته بار دیگر ملاقات کنند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت چالش برای جامعه بین المللی این است که به فراهم آوردن شرایطی برای خروج از وضعیت کنونی کمک کند. این کار یک شبه اتفاق صورت نخواهد گرفت، اما اگر گام هایی که در وین برداشته شد با حسن نیت دنبال شود، می تواند حرکت در مسیر درست را آغاز کند.

XS
SM
MD
LG