لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۵

چهار سال بی رحمی و قساوت در سوریه


چهار سال از براه افتادن مناقشه در سوریه می گذرد. منافشه ای که پس از شکنجه کودکانی که شعار علیه رژیم اسد روی دیواری در شهر درعه نوشته بودندآغاز شد – و شکنجه و قساوت همچنان ادامه دارد.

از زمانی که رژیم اسد با بی رحمی به اعتراضات آرام ضد دولتی در پی آن واقعه پاسخ داد، حدود ۲۲۰ هزار تن جان سپرده اند و میلیون ها نفر آواره شده اند. قساوت ها و تاکتیک های بی رحمانه اسد علیه مردم سوریه، از جمله شکنجه، قتل، بکارگیری سلاح های شیمیایی، بمب های بشکه ای و مرگ از گرستگی به عنوان اسلحه جنگی، به ظهور تند روهای خشن مانند داعش، که سعی دارند از هرج و مرح و ویرانی در داخل سوریه بهره برداری کنند، کمک کرده است.

در چهارمین سالگرد انقلاب سوریه، دانیل روبنشتاین نماینده ویژه آمریکا برای سوریه، در پیامی مردم سوریه را که علیرغم خطرات زیاد در برابر ظلم ایستاده اند و خواهان عدالت هستند، ستود. او گفت «چهار سال است رژیم اسد با بی رحمی،خودکامگی و ویرانی به درخواست های مردم سوریه برای آزادی و اصلاحات پاسخ داده است. استیصال اسد برای چسبیدن به قدرت از طریق ترور و دهشت آفرینی روزانه، به یاد همه ما می آورد که او مدت هاست مشروعیت خود را از دست داده است و باید راه را برای انتقال سیاسی واقعی باز کند.

آنتونی بلینکن، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا در دیداری با نمایندگان اپوزیسیون معتدل سوریه و اعضای جامعه سوری هایی که جلای وطن کرده اند و در آمریکا بسر می برند، یاد آور شد در چهار سال گذشته فاجعه دیگری برای مردم سوریه روی داده است، بیش از یک پنجم سوری ها زیر خط فقر زندگی می کنند؛ آینده کودکان از آنها گرفته شده است و قادر نیستند به مدرسه بروند؛ مشکل آفرینی عمدی و مرگبار رژیم اسد در رسیدن کمک به مردم، بر فاحعه انسانی شدت بخشیده است.

او گفت آمریکا رژیم اسد را مسئول اقدامات نکوهیده ای می داند که اصول انسانی را نقض می کند و مردم سوریه را هر روز به وحشت می کشاند. بلینکن اعلام کرد وزارت خارجه برای تامین نزدیک ۷۰ میلیون دلار کمک عیر نظامی با کنگره کار می کند تا حمایت از اوپوزیسیون سوریه ادامه یابد.

او در ادامه افزود «ما همچنان متعهد هستیم به مردم سوریه در ترسیم آینده خود از طریق یک راه حل سیاسی واقعی برا ی مناقشه کمک کنیم، و داعش را که زمینه باروری در مناقشه پیدا کرده است شکست دهیم. »

XS
SM
MD
LG