لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۰

غیرنظامیان، هدف اصلی جنگ داخلی سوریه


در سوریه، جمعیت غیر نظامی بیشترین فشار جنگ داخلی را تحمل می کند. سازمان ملل متحد تخمین می زند بیش از ۱۹۰ هزار تن کشته شده اند. بنا به گزارش یک کمیسیون مستقل سازمان ملل متحد که در باره جنایات جنگی بالقوه و جنایت علیه بشریت در سوریه تحقیق می کند، در مناطق شمالی و شرقی کشور، گروه تروریستی داعش با حمله به غیر نظامیان مرتکب جنایت علیه بشریت شده است.

کمیسیون گفت نیروهای دولتی وفادار به بشار اسد به ارتکاب جنایت علیه بشریت از طریق کشتارهای جمعی، قتل های سیستماتیک ، شکنجه، تجاوز جنسی و ناپدید شدن افراد، ادامه می دهند. اما بمباران به اصطلاح فرشی ویران کننده ترین سلاحی است که نیروهای دولتی علیه غیر نظامیان بکار می برند.

از پایان اوت، آنها بر استفاده از چنین بمبارانی در شهرها و نواحی حومه دمشق که در کنترل اوپوزیسیون قرار دارد افزوده اند و زیان هایی را که به غیر نظامیان وارد می شود، نادیده می گیرند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت «ما عمل دولت سوریه را در بمباران بی محابای محله های پرجمعیت در دمشق بشدت محکوم می کنیم» و افزود « به گفته شاهدان، صدها راکت به محله جوبار اصابت کرد..این بمباران فرشی غیر رسمی تمام بلوک هایی را که پیشتر هدف آتشبارهای رژیم قرار گرفته بود، نابود کرده است.»

برای انجام این نوع بمباران، ارتش سوریه اغلب از بمب های بشکه ای استفاده کرده است، و اکثریت عظیمی از قربانیان غیر نظامیان هستند.

ساکی گفت «در حالی که جامعه بین المللی برای مقابله با تهدید داعش کار می کند، رژیم جوامعی را که همچنین با خطر داعش و دیگر گروه های افراطی روبرو هستند هدف می گیرد.»

سخنگو گفت «ما از رژیم سوریه و حامیانش می خواهیم گلوله باران بی محابای جوبار و نواحی بیشمار دیگر در سراسر کشور را بی درنگ متوقف کنند. ما روشن ساخته ایم مسئولان چنین قساوت هایی باید به مجازات برسند.»

XS
SM
MD
LG