لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۸

ضرورت تحقیق درباره اتهام حمله شیمیایی در سوریه


دولت باراک اوباما نسبت به گزارش هایی که حاکی از آن است که صدها شهروند سوری در نزدیکی دمشق درحمله ای که در آن از ازتسلیحات شیمیایی بود کشته شده اند، عمیقا ابرازنگرانی کرده و خواسته است به تیم سازمان ملل متحد درسوریه اجازه داده شود بی درنگ و بدون مانع درباره این اتهام تحقیق کند.

جاش ارنست، قائم مقام سخنگوی کاخ سفید، روز ۲۱ اوت گفت ایالات متحده آمریکا هرگونه کاربرد سلاح های شیمیایی را محکوم می کند و مسئولان چنین حمله ای باید پاسخگو باشند.
ارنست گفت: «اگر دولت سوریه چیزی برای پنهان کردن ندارد و به راستی به تحقیقات بی طرف و متعبر متعهد است، باید دسترسی فوری و بدون مانع تیم سازمان ملل متحد به محل را ممکن کند.»

او گفت برای این که کوشش های تیم بازرسان سازمان ملل اعتبار داشته باشد، باید بی درنگ به شاهدان و کسانی که در این حمله آسیب دیده اند، دسترسی پیدا کند و بتواند بدون هیچ مداخله یا بهره برداری دولت سوریه شواهد فیزیکی را جمع آوری و بررسی کند.

دولت اوباما همچنین خواهان رابزنی فوری درشورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی اتهام حمله شیمیایی شده و از رژیم بشار اسد خواسته است تا امکانات لازم را برای تیم تحقیق سازمان ملل فراهم آورد. ارنست افزود تمام طرف ها در سوریه باید دسترسی تیم به هر محل مهم را ممکن سازند و ایمنی اعضای آنرا تضمین کنند.

جن ساکی سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت پس ازماه ها کار برای ورود تیم تحقیق به سوریه، حضور این تیم در آن کشور فرصتی جهت تحقیق فوری درباره اتهامات کاربرد سلاح های شیمیایی فراهم می آورد.
خانم ساکی گفت حمایت از انجام این تحقیقات ضرورتی اخلاقی است.
XS
SM
MD
LG