لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۳

اهمیت انتقال سیاسی در سوریه


علیرغم اختلاف نظرهایی که بین آمریکا و روسیه درپاره ای مسائل وجود دارد، فوریت برگزاری مذاکرات در ژنو برای بحث در مورد یک راه حل سیاسی جهت پایان دادن به بحران ویرانگر سوریه، موضوعی است که هر دو کشور می گویند با آن موافق هستند.
مناقشه در مارس ۲۰۱۱ زمانی که نیروهای رژیم بشار اسد با خشونت به معترضین صلحجو حمله کردند آغاز شد. تقریبا دوسال و نیم بعد، افزون بر ۱۰۰ هزار تن کشته شده اند، و میلیون ها نفر ازخانه هایشان را رها کرده اند.
از ماه مه، روسیه و ایالات متحده آمریکا در تلاش سازمان دادن یک کنفرانس بین المللی بوده اند که نمایندگان دولت سوریه و اوپوزیسیون را برای مذاکره درباره یک انتقال سیاسی و متوقف شدن جنگ و کشتار کنار هم بنشاند.
افزایش شمار رزمندگان خارجی در سوریه، با حضور رو به گسترش گروه های مرتبط با القاعده که با اسد می جنگند، تحولی است که روز بروز ناراحت کننده تر می شود. ماری هارف، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ، می گوید وضع بدتر شده است. او رژیم اسد را مسئول می داند که با حمایت نیروهای ایران و حزب الله موجب شده است برخی ازسوری های جوان و رزمندگان خارجی به گروه های افراطی ملحق شوند.
خانم هارف گفت ایالات متحده روشن ساخته است با افراط گرایی در تمام شکل های آن مخالف است، و به همین دلیل گروه النصره را که با اسد می جنگد یک سازمان تروریستی اعلام کرده است. همچنین سعی دارد گروه های اوپوزیسیون مشروع سوریه را که به آنها کمک می کند مشخص سازد.
قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده برای اوپوزیسیون روشن ساخته است جهت ادامه دریافت کمک، نیاز دارند افراط گرایی را رد کنند.
خانم هارف گفت: رژیم اسد تمام مشروعیت خود را نزد مردمش از دست داده است. دیگر نمی تواند رئیس مشروع دولت دیده شود. آمریکا همچنین روشن ساخته است مهم است اوپوزیسیون به انسجام و سازمان دهی ادامه دهد – به همین دلیل انتخاب رهبران چنین اهمیت دارد – زیرا پیشرفت، یک روند سیاسی را ایجاب می کند که در آن هدف تشکیل یک دولت با ثبات و فراگیر بجای رژیم اسد عملی شود.
قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت به این دلیل است که به گمان ما روند و کنفرانس ژنو جهت فراهم آوردن یک راه حل سیاسی اساسی است و بهترین شانس را برای یک سوریه با ثبات ارائه می دهد.
XS
SM
MD
LG